Dziesięć samochodów patrolowych o napędzie hybrydowym trafi do Straży Granicznej dzięki dotacji NFOŚiGW
Specjalistyczne samochody posłużą polskim strażnikom granicznym do patrolowania granic Państwa i przeciwdziałania przestępstwom ekologicznym w tym nielegalnemu przemieszczaniu odpadów, przemytowi gatunków objętych ochroną przez Konwencję Waszyngtońską, nielegalnemu pozyskiwaniu bursztynu, a także zapobieganiu kłusownictwu.
Zakup nowoczesnych hybrydowych (elektryczno – spalinowych) pojazdów umożliwi zintensyfikowanie i usprawnienie pracy służb Straży Granicznej (SG), które są prowadzone w zakresie własnym, a także we współdziałaniu z innymi służbami. Zgodnie z planami SG samochody będą wykorzystywane na obszarze 150 km2 w rejonach przygranicznych oraz na Mazowszu, Śląsku, Trójmieście, Kielecczyźnie i Ziemi Lubuskiej.
Projekt Zakup 10 szt. samochodów niskoemisyjnych o napędzie hybrydowym dla SG został umieszczony na liście zadań zakwalifikowanych do dofinansowania w dziedzinie Nadzwyczajne Zagrożenia, która została uzgodniona z dysponentem części budżetowej – Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Realizacja projektu wynika z porozumienia zawartego w dniu 30 października 2015 r. pomiędzy MSWiA a Ministrem Środowiska w sprawie współdziałania w zakresie zagrożeń środowiska. Projekt jest realizowany w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska.
Umowę dotacji na realizację projektu zawarto w dniu 31 lipca 2019 r. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Podpisali ją Anna Czyżewska (Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska w NFOŚiGW) oraz płk SG Zbigniew Bartnicki (p.o. Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej (KGSG). Zgodnie z umową NFOŚiGW przekazuje na realizację projektu 500 tys. zł dotacji; stanowi to 50% jego wartości. Samochody zostaną zakupione po przeprowadzeniu, przewidzianej prawem, procedury przetargowej do 17 listopada 2020 r.
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej