PGE: drugi nowoczesny blok energetyczny w Elektrowni Opole rozpoczął produkcję energii
Dobiega końca budowa nowych bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole realizowana przez GE Power, lidera konsorcjum. Po udanej synchronizacji bloku nr 5 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE) w styczniu tego roku, druga nowa jednostka, czyli blok numer 6, została dziś pomyślnie zsynchronizowana z siecią. W praktyce oznacza to rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej, zgodnie z zaostrzonymi wymogami środowiskowych wynikającymi z Konkluzji BAT.
Analogicznie, jak dla bloku nr 5, pozytywnie zakończona synchronizacja bloku nr 6 rozpoczyna proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizację. Przed oddaniem jednostki do eksploatacji, co zgodnie z umową ma nastąpić do 30 września 2019 r., przeprowadzona zostanie optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy.
Na obecnym etapie realizacji inwestycji wszystkie urządzenia, algorytmy pracy układów, jak również instalacje bloku nr 6, poddawane są szczegółowemu sprawdzeniu i modyfikacjom w celu zachowania zapisanych w kontrakcie parametrów technicznych pracy jednostki, szczególnie w zakresie emisyjności i sprawności bloku. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie znamionowej mocy bloku 900 MW.
– Po zakończeniu realizacji inwestycji dwóch bloków energetycznych, opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Zwiększy się także jej rola w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowe moce wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki takim inwestycjom jak w Elektrowni Opole, w której wybudowano dwa nowe bloki o łącznej mocy 1800 MW, możliwe są nieprzerwane dostawy czystej energii dla gospodarstw domowych. To olbrzymi wysiłek ekonomiczny, który ma służyć Polsce i polskim przedsiębiorcom – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.
– Jest mi niezwykle miło być świadkiem dzisiejszego przyłączenia bloku nr 6 Elektrowni Opole do polskiej sieci. Dziś wykorzystujemy najwyższej klasy technologię i wiedzę, aby dostarczać Polakom energię. To wydarzenie przyczynia się do wzmocnienia polsko-amerykańskiego partnerstwa i jest przykładem tego, co nasze kraje mogą wspólnie osiągać. Możemy być dumni z pracy, którą wspólnie wykonujemy – mówi Geogette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce, która wzięła udział w uroczystości. – Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie w skali kraju – mówi Henryk Baranowski, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Dzisiejszy sukces to efekt ciężkiej pracy wszystkich osób zaangażowanych w realizację największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce po 1989 r. To także potwierdzenie poprawności wykonywania tej inwestycji – dodaje Henryk Baranowski. Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole to jedna z najważniejszych inwestycji PGE. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46%, co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.
– Po zakończeniu inwestycji Elektrownia Opole znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie i zwiększy swoją rolę w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ponieważ zaspokajać będzie 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Elektrownia Opola stanie się trzecią co do wielkości – po Bełchatowie z Grupy PGE i Elektrowni Kozienice – polską elektrownią – mówi Robert Ostrowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki, która w Grupie PGE prowadzi działalność wydobywczą i odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych.
– GE z dumą przewodzi konsorcjum tego ważnego dla Polski projektu, a także jest producentem kluczowych elementów technologicznych, dostarczanych miedzy innymi przez nasze fabryki w Elblągu i Wrocławiu. Zastosowanie technologii ultra nadkrytycznej (USC) oraz wykorzystanie naszych systemów kontroli jakości powietrza pozwoli PGE efektywniej wykorzystać lokalny węgiel oraz ograniczyć wpływ na środowisko – mówi Sławomir Żygowski, Prezes GE Power w Polsce.
Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Skala opolskiej inwestycji to ogromne wyzwanie zarówno dla zamawiającego, jak i konsorcjum. To ogromne przedsięwzięcie projektowe, organizacyjne, szkoleniowe, logistyczne i budowlano-montażowe. W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.
Inwestycje Grupy PGE w aktywa wytwórcze sprawiają, że ich uciążliwość dla środowiska naturalnego jest ograniczana. Wykorzystanie najlepszych dostępnych technologii umożliwia dalszą poprawę. W latach 1989-2017 elektrownie Grupy: Bełchatów, Opole, Turów i Dolna Odra zredukowały emisje: tlenków siarki (SOX) o 93%, tlenków azotu (NOX) o 59%, oraz pyłu o 99%. Przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji, zgodnie z harmonogramem, nastąpi do 15 czerwca 2019 r. Zakończenie budowy bloku nr 6 nastąpi cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 r.
Zdjęcia: Wydawnictwo „Nowa-Energia”
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA