News » Ekopożyczka wsparciem dla instalacji urządzeń fotowoltaicznych

Ekopożyczka wsparciem dla instalacji urządzeń fotowoltaicznych

30 kwi 2019 Możliwość komentowania Ekopożyczka wsparciem dla instalacji urządzeń fotowoltaicznych została wyłączona

Ekopożyczki z pewnością zwiększą ilość gospodarstw domowych korzystających z możliwości zainstalowania własnej elektrowni słonecznej. Jest to kierunek wspierany w przygotowanym przez Ministerstwo Energii dokumencie strategicznym Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji prasowej dotyczącej działań rządowego zespołu wdrażającego program Energia Plus. Konferencja miała miejsce 29 kwietnia 2019 r. w Warszawie, w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Aby osobom fizycznym ułatwić inwestowanie w Odnawialne Źródła Energii w Polsce, rządowy zespół wdrażający program Energia +, pod kierownictwem Minister Emilewicz, postanowił usunąć przeszkody, jakie napotykają inwestorzy zainteresowani zakupem i montażem takich mikroinstalacji.

W 2016 r. wprowadziliśmy rozwiązania ułatwiające rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych dzięki czemu rynek ten zaczął się w Polsce dynamicznie rozwijać. Wprowadzenie dodatkowych uregulowań wzmacniających rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zostały wypracowane w ramach prac Międzyresortowego Zespołu pod przewodnictwem Pani Minister Emilewicz przyczyni się do dalszego zdynamizowania rozwoju instalacji prosumenckich – argumentował Wiceminister Tobiszowski.

Na koniec 2018 r. funkcjonowało 54 214 mikroinstalacji (wzrost o 88% względem końca 2017, oraz aż o 235% względem końca 2016 r.) o łącznej mocy 343 MW. Dane za pierwszy kwartał 2019 r. pokazują na dalsze zwiększanie dynamiki w tym obszarze – moc zainstalowana zwiększyła się aż o ponad 72 MW i wyniosła na dzień 31 marca 2019 r. ponad 415 MW, natomiast liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 11 tys. szt. i wyniosła ponad 65 tys. szt. na koniec I kw.

Ogłoszona dziś ekopożyczka to nowy produkt PKO Banku Polskiego na zakup urządzeń fotowoltaicznych. Oferta obejmuje finansowanie, do 50 tys. zł, zarówno kosztów zakupu paneli słonecznych, jak również ich montażu. Oprocentowanie kredytu to 4,99%, prowizja wynosi 0,99%. Aby skorzystać z tak preferencyjnych warunków cenowych wystarczy w ciągu trzech miesięcy od uzyskania finansowania przedstawić dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń za co najmniej 85% kwoty pożyczki. Panele słoneczne mogą być zamontowane niezależnie od źródeł ciepła nowej generacji i pozwalają na znaczące zwiększenie niezależności energetycznej budynku.

Pożyczka może być spłacana nawet przez 10 lat, co w połączeniu z ulgą podatkową powoduje, że gospodarstwa domowe będą mogły zmniejszyć poziom swoich miesięcznych wydatków na zakup energii elektrycznej.

Ekopożyczka to kolejna już oferta PKO Banku Polskiego. Bank ma już w swojej ofercie kredyty termomodernizacyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wspólnie z PKO Bankiem Hipotecznym przystąpił również do projektu, który ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 30 kwi 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.