News » „Cyfrowe złoże” zwiększy efektywność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego

„Cyfrowe złoże” zwiększy efektywność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego

11 mar 2019 Możliwość komentowania „Cyfrowe złoże” zwiększy efektywność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego została wyłączona

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opracowało Zintegrowany System Zarządzania Złożem, który zoptymalizuje działalność wydobywczą Spółki. Oprócz poprawy wyników operacyjnych i finansowych w kraju, nowe narzędzie będzie wspierać ekspansję PGNiG na rynkach zagranicznych.

W procesie poszukiwania i eksploatacji złóż biorą udział m.in. geolodzy, inżynierowie złożowi i produkcyjni oraz ekonomiści. W każdej z tych dziedzin wykorzystuje się inne oprogramowanie i zestawy danych, co utrudnia wspólną pracę. Trudności te rozwiązuje platforma „Cyfrowe złoże”, która integruje wyniki pracy specjalistów z różnych dyscyplin w jeden model złożowy. Taki model, obejmujący cały proces wydobywczy, pozwala m.in. symulować różne scenariusze wydobycia z kilku złóż jednocześnie, zwiększyć dokładność prognoz, optymalizować program wierceń, analizować efekty planowanych inwestycji (CAPEX) oraz optymalizować zużycie energii (OPEX) i łańcuchy dostaw.

„Cyfrowe złoże” to narzędzie, które umożliwi PGNiG jeszcze efektywniejsze wykorzystanie zasobów ropy i gazu. Zintegrowane zarządzanie złożami na etapie poszukiwań, eksploatacji i inwestycji przyczyni się do zwiększenia sczerpania i przedłużenia żywotności złóż a jednocześnie do obniżenia kosztów produkcji i większego zwrotu z inwestycji w wydobycie – wyjaśnia Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Korzyści z wdrożenia systemu pokazują wyniki pilotażu przeprowadzonego na złożu Załęcze eksploatowanym od ponad 40 lat. PGNiG wykorzystała narzędzie do analizy różnych scenariuszy modernizacji kopalni gazu. Pozwoliło to na wybór optymalnego wariantu inwestycji, którego efektem jest wzrost prognozowanego wydobycia ze złoża o 800 mln m3 gazu ziemnego. Zwiększenie przewidywanej produkcji przełożyło się z kolei na poprawę efektywności ekonomicznej samej inwestycji – NPV (wartość bieżąca netto) w wariancie wybranym przy pomocy „Cyfrowego złoża” jest o ponad 200% wyższy niż dla inwestycji zaprojektowanej w tradycyjny sposób.

Przedstawiciele PGNiG podkreślają, że efekty wdrożenia systemu będą różne dla poszczególnych złóż, jednak w każdym przypadku zastosowanie platformy będzie prowadziło do wyboru najlepszej strategii zarządzania złożem i optymalizacji parametrów jego produkcji.

Polska nie jest krajem szczególnie bogatym w węglowodory, dlatego musimy dobrze wykorzystać te zasoby, którymi dysponujemy – mówi Piotr Wożniak. – To zresztą jest trend światowy, widoczny również tam, gdzie ropy i gazu jest pod dostatkiem. Dlatego „Cyfrowe złoże” pomoże nam także w realizacji planów zagranicznych – do naszej wiedzy i doświadczenia dołożyliśmy nowoczesne narzędzie, które zwiększa atrakcyjność PGNiG jako partnera na koncesjach – dodaje.

Docelowo platforma „Cyfrowe złoże” będzie wykorzystywana przez GK PGNiG w kraju i zagranicą. Priorytetem jest jednak Polska, gdzie Spółka eksploatuje ponad 2000 odwiertów na ponad 200 złożach. Kolejnym etapem wdrożenia będzie budowa kompatybilnej z systemem Zintegrowanej Bazy Danych gromadzącej wszystkie informacje geofizyczne, geologiczne, eksploatacyjne i finansowe dotyczące wydobycia. Baza pozwoli znacznie skrócić średni czas akwizycji danych potrzebnych do tworzenia modeli złóż. PGNiG jest w trakcie prac nad pilotażową wersją systemu zintegrowaną z bazą danych.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 11 mar 2019 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.