News » Internet Rzeczy dla rozwoju Smart City we Wrocławiu

Internet Rzeczy dla rozwoju Smart City we Wrocławiu

19 lut 2019 Możliwość komentowania Internet Rzeczy dla rozwoju Smart City we Wrocławiu została wyłączona

Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez miasto Wrocław, TAURON i firmę Ericsson. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce realizowane dla dużego miasta.

Wrocław prowadzi projekt CityLab, tworząc warunki, w których przedsiębiorcy, start-upy czy naukowcy mogą testować autorskie i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej rozwiązania odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Współpraca pomiędzy Wrocławiem, TAURONEM i Ericssonem pozwoli na wypracowanie nowych usług podnoszących jakość życia przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dostarczą one mieszkańcom Wrocławia przydatnych informacji m.in. o jakości powietrza czy dostępności miejsc parkingowych. Wykorzystana będzie do tego istniejąca infrastruktura miejska, komunalna, energetyczna i telekomunikacyjna, a także powstanie nowa infrastruktura do przesyłu danych. Testowanie rozwiązań w ramach prac badawczych odbędzie się w rzeczywistych warunkach miejskich dzięki zastosowaniu sieci czujników i innych urządzeń, które będą gromadzić i udostępniać dane.

Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Zastosujemy do tego sieć czujników dostarczających informacji ułatwiających zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji, a także wykorzystamy istniejącą infrastrukturę Grupy TAURON po to, aby świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu – mówi Michał Koszałka, Prezes Zarządu Magenta Grupa TAURON.

Projekt realizowany we Wrocławiu zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miasta. Planowana przy tej okazji specjalna aplikacja wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywać zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Ponadto będzie rozwijany system zarządzania parkowaniem – na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w miejscu, do którego się przemieszczają. Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci na przystankach i skrzyżowaniach.

Współpraca z firmami TAURON i Ericsson obejmie także prace nad rozszerzeniem podstawowej funkcji słupów oświetleniowych o nowe funkcje, które mogą być przydatne dla Miasta i mieszkańców. Do testowania nowych rozwiązań w tym zakresie wybrano infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich. Planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych.

Wrocław jest otwarty na nowe inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców i zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy. Dzięki nowym technologiom możemy udoskonalać przestrzeń miejską, tworząc tym samym miejsce przyjazne do pracy i życia. Cieszy mnie fakt, że rozpoczynamy projekt we współpracy z partnerami gwarantującymi wysoką jakość rozwiązań i rozwój nowoczesnej infrastruktury – mówi Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) polega na komunikowaniu się przedmiotów poprzez agregowanie i przesyłanie różnego rodzaju danych. Potencjał zebranych w ten sposób informacji wykorzystuje się dla usprawnienia wielu dziedzin życia. Ważnym elementem projektu wdrażanego we Wrocławiu będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury (open data).

Ericsson, mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom SmartCity i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. SmartCity oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komorkowego Plus, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System – powiedział Martin Mellor, Szef firmy Ericsson w Polsce.

Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w ramach projektu przyniesie nowe rozwiązania technologiczne dla Wrocławia w zakresie Internetu Rzeczy do zastosowania w warunkach miejskich. Nad realizacją przedsięwzięcia i wdrożeniem rozwiązań ze strony Miasta czuwa Biuro SmartCity i Zarządzania Projektami.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 19 lut 2019 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.