Umowa NCBJ: Badania technologii jądrowych wspólnie z Japończykami
28 stycznia prof. Tatsuya Okubo, dziekan Szkoły Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim oraz prof. Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisali umowę o wymianie akademickiej pomiędzy reprezentowanymi przez siebie instytucjami. Umowę podpisano w czasie odbywającego się w Warszawie polsko-japońskiego seminarium poświęconego technologii reaktorów wysokotemperaturowych. Seminarium zorganizowało NCBJ wspólnie z Japońską Agencją Energii Atomowej we współpracy z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) i Polskim Ministerstwem Energii.
Umowa podpisana na okres pięcioletni przewiduje wymianę naukowców, studentów i kadry administracyjnej, prowadzenie wspólnych badań, organizowanie wykładów i sympozjów oraz wymianę informacji naukowych. – NCBJ stara się nawiązywać kontakty naukowe ze wszystkimi wiodącymi instytucjami badawczymi w Europie, Ameryce i w Azji – mówi Dyrektor Kurek. – Do tego grona należą niewątpliwie nasi tokijscy partnerzy, z którymi podpisaliśmy dziś porozumienie. Liczymy na to, że podobnie jak w przypadku innych naszych partnerów międzynarodowych, współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom. Chcielibyśmy skorzystać z doświadczeń japońskich przy kształceniu naszych doktorantów. Zamierzamy też prowadzić wspólne badania m.in. z wykorzystaniem infrastruktury japońskiej, jak i unikalnych możliwości, które daje działający w NCBJ reaktor badawczy Maria – dodaje. Współpraca NCBJ z japońskimi instytucjami badawczymi zapowiada się bardzo obiecująco. – W ciągu kilku miesięcy spodziewamy się uruchomienia wspólnego programu badawczego z Japońską Agencją Energii Atomowej i Chiyoda Technol Corporation – informuje mgr inż. Janusz Jaroszewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych NCBJ. – Pilotażowo w reaktorze Maria zostanie uruchomiona japońska termostatyczna sonda typu JMTR do badań materiałowych. Mamy też plany rozwinięcia tego programu- dodaje.
JAEA jest jednym z partnerów projektu Euratom Gemini+. – Konsorcjum międzynarodowe pod przewodnictwem NCBJ wygrało konkurs Euratom na projekt przygotowujący wdrożenie małych reaktorów modułowych SMR w Europie – informuje prof. Grzegorz Wrochna, Pełnomocnik Dyrektora NCBJ ds. Współpracy Międzynarodowej, organizator warszawskiego seminarium. – Powstający projekt koncepcyjny zastosowania małych reaktorów jako źródeł ciepła procesowego dla przemysłu konfrontowany jest z przepisami bezpieczeństwa jądrowego w różnych krajach. Poszukujemy najlepszych rozwiązań technicznych spełniających wymogi tych przepisów i zapewniających odbiorcom ciepła optymalne parametry pracy. Japońskie doświadczenia z testowym reaktorem HTTR przygotowanym do podłączenia do linii produkcyjnej wodoru są tutaj bezcenne – podsumowuje.
Seminarium odbywające się w Ministerstwie Energii potrwa dwa dni. Goście zwiedzą także instytut w Świerku. W skład delegacji japońskiej wchodzą władze miasta Oarai, w którym zlokalizowany jest japoński instytut eksploatujący m.in. reaktor HTTR. 29 stycznia zostanie podpisana umowa partnerska pomiędzy Oarai a Otwockiem, w granicach którego mieści się NCBJ.
Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych