Rekomendacje Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
Zachęcamy do zapoznania się z raportem Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE działającej przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Eksperci Grupy zidentyfikowali trudności w stosowaniu Taksonomii UE na polskim rynku oraz opracowali rekomendacje w kluczowych obszarach.
Obszary, których dotyczą rekomendacje Grupy Roboczej:
- ułatwienie dostępu do danych taksonomicznych,
- zapewnienie zgodności z Taksonomią UE, a w szczególności zwiększenie wiarygodności w zakresie wnoszenia istotnego wkładu w realizację celów środowiskowych w rozumieniu technicznych kryteriów kwalifikacji (TKK),
- wsparcie w stosowaniu zasady nie czynienia znaczących szkód środowiskowych (DNSH),
- wsparcie w zakresie stosowania minimalnych gwarancji,
- wsparcie w zakresie obliczania śladu węglowego,
- obniżenie kosztów raportowania w ramach Taksonomii UE i wsparcie w tym zakresie.
Raport zawiera także załącznik z rekomendacjami dla poszczególnych sektorów, kluczowych z punktu widzenia transformacji energetycznej polskiej gospodarki, tj. sektora budowlanego, energetycznego, cementowego, chemicznego oraz transportu lądowego.
Rekomendacje Grupy Roboczej zostaną wykorzystane w pracach Ministerstwa Finansów nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Będą także stanowiły wkład do dalszych prac Ministerstwa Rozwoju i Technologii w zakresie koordynacji zadań związanych ze stosowaniem Taksonomii UE zarówno w dialogu na forum UE, jak i w ich wdrażaniu na gruncie krajowym.
Szczegółowy postęp prac Grupy Roboczej nad stworzeniem raportu z rekomendacjami oraz jej dalsze działania można śledzić na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/grupa-robocza-ds-stosowania-taksonomii-ue
Co to jest Taksonomia UE
Taksonomia to potoczna nazwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Nowe przepisy mają zwiększyć poziom ochrony środowiska poprzez przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy.
Materiały
Raport Grupy Roboczej ds. Taksonomii UE
GR4_Taksonomia_rekomendacje.pdf 0.58MBRaport Grupy Roboczej ds. Taksonomii UE – załącznik
GR4_Taksonomia_rekomendacje_(załącznik_sektorowy).pdf 0.58MB