Nowe części turbozespołu dla CCGT Ostrołęka dostarczone ze Szwajcarii
Do powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły, zbudowane w fabrykach General Electric w Szwajcarii i Niderlandach, kolejne części turbozespołu. Wirnik generatora, wirnik części niskoprężnej turbiny parowej oraz moduł podgrzewania paliwa gazowego ważą łącznie ponad 200 ton. Na plac budowy zostały dostarczone z gdańskiego portu drogą kołową. Zaawansowanie wszystkich prac wg stanu na koniec października 2023 wynosi ok. 54%.
Nowe elementy transportowane były drogą śródlądową na barkach (tak wirniki pokonały drogę ze szwajcarskiej fabryki do portu w Antwerpii) oraz morską, na pokładzie statku wyposażonego we własne dźwigi. Następnie w porcie gdańskim zostały przeładowane na specjalnie skonfigurowane naczepy zestawów transportowych, dostosowane do przewozu ładunków ponadnormatywnych. Przejazd z Portu Gdańsk na budowę w Ostrołęce trwał dwie noce. Odbywał się zgodnie z zezwoleniami uzgodnieniami z zarządcami dróg.
Zadaniem 18-tonowego modułu podgrzewu paliwa jest przygotowanie gazu ziemnego dostarczonego rurociągiem do optymalnego spalania w turbinie gazowej poprzez podgrzanie go tuż przed wlotem do komory spalania turbiny gazowej.
Kolejna duża dostawa spodziewana jest w połowie grudnia, kiedy do portu w Gdyni wpłynąć powinny elementy transformatora blokowego. Zadaniem tego urządzenia będzie dostosowanie napięcia wyprodukowanej w bloku energii elektrycznej do wartości odpowiedniej dla sieci przesyłowej. Na ten sam miesiąc planowana jest też dostawa elementów turbiny gazowej.
Inwestycja w toku
Budowa CCGT Ostrołęka realizowana jest zgodnie z planem, a zaawansowanie wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) przekroczyło już półmetek. Na plac budowy CCGT Ostrołęka dostarczone zostały już części turbozespołu, które powstały w polskich fabrykach. We wrześniu z elbląskiego zakładu GE przyjechał korpus części niskoprężnej turbiny gazowej, natomiast w październiku transportem kolejowym z wrocławskiej fabryki GE został przewieziony stojan generatora
Zagwarantowane jest także finansowanie projektu, ponieważ inwestor spółka CCGT Ostrołęka – spółka zależna Energi z Grupy ORLEN– podpisał umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Energi z Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.
Źródło: ENERGA SA