News » Wody termalne dla samorządów. Dofinansowanie dla kolejnych gmin na odwierty badawcze

Wody termalne dla samorządów. Dofinansowanie dla kolejnych gmin na odwierty badawcze

27 lis 2023 Możliwość komentowania Wody termalne dla samorządów. Dofinansowanie dla kolejnych gmin na odwierty badawcze została wyłączona

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania wykonania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju w ramach II naboru wniosków w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. O wynikach naboru poinformował Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa Piotr Dziadzio oraz Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski.

– Rozwój geotermii będącej odnawialnym źródłem energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Geotermia to potencjał, który powinny wykorzystywać samorządy. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierają tego typu projekty. Programy priorytetowe cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego ogłaszamy zwiększenie budżetu w naborze programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” – mówił Wiceminister Piotr Dziadzio w trakcie konferencji.

Celem programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego poprzez dofinansowanie wykonania nowych otworów geotermalnych w lokalizacjach, które dają największe szanse na ujęcie wód termalnych o parametrach pozwalających na ich późniejsze wykorzystanie w ciepłownictwie. Odwierty dofinansowane przez NFOŚiGW będą wykonywane w 12 województwach.

Przed ogłoszeniem II naboru, w celu wsparcia przyszłych beneficjentów w podjęciu decyzji na temat zasadności aplikowania o dofinansowanie w programie, uruchomiony został mechanizm wsparcia samorządów w postaci bezpłatnych, wstępnych opinii na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych we wskazanej lokalizacji wykonywanych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. W okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. o opinię na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych w gminach wystąpiło łącznie 219 gmin.

Dzięki finansowemu wsparciu na łączną kwotę 428 mln zł ze środków własnych NFOŚiGW w ramach II naboru programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, odwierty zostaną wykonane w miastach lub gminach: Jelenia Góra, Legnickie Pole (woj. dolnośląskie), Kruszwica, Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie), Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie), Koluszki, Moszczenica (woj. łódzkie), Kraków, Brzesko (woj. małopolskie), Lesznowola, Grójec, Błonie, Jabłonna, Nowy Dwór Mazowiecki, Stare Babice, Serock, Sierpc (woj. mazowieckie), Nysa (woj. opolskie), Narol (woj. podkarpackie), Chojnice (woj. pomorskie), Końskie, Łopuszno, Radoszyce (woj. świętokrzyskie), Kalisz, Kazimierz Biskupi, Września (woj. wielkopolskie), Barlinek, Myślibórz, Szczecin, Police (woj. zachodniopomorskie).

W ramach I naboru wniosków w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” wsparcie w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych na łączną kwotę 229,2 mln zł otrzymało 15 gmin lub miast (Gąsawa, Jasienica, Wągrowiec, Trzebnica, Oława, Łowicz, Otwock, Wołomin, Inowrocław, Piastów, Gniezno, Żyrardów, Głuszyca, Dębno, Smyków).

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 27 lis 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.