News » PGNiG Obrót Detaliczny rozwija sieć stacji tankowania paliw gazowych

PGNiG Obrót Detaliczny rozwija sieć stacji tankowania paliw gazowych

24 lis 2023 Możliwość komentowania PGNiG Obrót Detaliczny rozwija sieć stacji tankowania paliw gazowych została wyłączona

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze. Obie umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG). Spółka planuje uruchomienie kolejnych 4 stacji CNG, co oznacza, że jeszcze w tym roku będzie obsługiwała łącznie 40 stacji tankowania paliw gazowych w Polsce.

– PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie rozwija gazomobilność w Polsce. Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych, dlatego cieszymy się, że nowe stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze służą już lokalnym przedsiębiorcom oraz mieszkańcom – mówi Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Stacja LCNG w Zielonej Górze jest zlokalizowana przy ulicy Naftowej 3A i została uruchomiona we wrześniu 2023 roku. Z kolei stacja w Koszalinie przy ulicy Wąwozowej 1B została udostępniona dla klientów w październiku tego roku. Obie są ogólnodostępne i oferują klientom możliwość tankowania zarówno skroplonego gazu ziemnego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG). Ponadto są przystosowane do tankowania bio-LNG i bio-CNG, co w przyszłości pozwoli na zagospodarowanie biometanu. To pierwsze tego typu innowacyjne stacje PGNiG Obrót Detaliczny w Polsce.

W 2022 roku sieć PGNiG Obrót Detaliczny liczyła 17 ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Obecnie na terenie Polski dostępnych jest już 36 takich obiektów, w tym stacje w Koszalinie i Zielonej Górze. Do końca 2023 roku Spółka planuje uruchomienie kolejnych 4 w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni. Dynamiczny rozwój sieci stacji wynika między innymi z zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w ramach której Polska Spółka Gazownictwa, jako operator systemu dystrybucyjnego, zobowiązana została do wybudowania 23 nowych stacji tankowania CNG w całej Polsce. Stacje są konsekwentnie udostępniane spółce PGNiG Obrót Detaliczny, która odpowiada za ich obsługę.

– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych niewątpliwie dała bardzo silny impuls do popularyzacji paliw gazowych w Polsce. Warto również zwrócić uwagę, że w myśl ustawy pojazdy na CNG mogą poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu, które mają być wdrażane w polskich miastach. Jestem przekonany, że kompleksowe podejście do promocji gazomobilności wraz z rozwojem sieci stacji pozytywnie wpłynie na liczbę pojazdów napędzanych ekologicznym gazem ziemnym na polskich drogach – podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za rozwój rynku CNG i LNG.

W Polsce ze sprężonego gazu ziemnego (CNG) korzystają między innymi firmy kurierskie, pojazdy komunalne, takie jak śmieciarki oraz przede wszystkim nowoczesne i ekologiczne autobusy gazowe. Tego typu pojazdy emitują znacznie mniej spalin i hałasu, dlatego przewoźnicy chętnie wykorzystują flotę zasilaną gazem ziemnym w centrach miast. Obecnie z paliwa CNG i LNG korzysta ponad 800 autobusów w 16 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Gdyni. Z kolei skroplony gaz ziemny (LNG) znajduje zastosowanie w logistyce i transporcie ciężkim.

Źródło: ORLEN S.A. – ODDZIAŁ CENTRALNY PGNIG

Wpis został opublikowany 24 lis 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.