News » O faktach i mitach neutralności klimatycznej Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala na konferencji Politechniki Śląskiej

O faktach i mitach neutralności klimatycznej Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala na konferencji Politechniki Śląskiej

24 lis 2023 Możliwość komentowania O faktach i mitach neutralności klimatycznej Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala na konferencji Politechniki Śląskiej została wyłączona

O faktach i mitach neutralności klimatycznej związanych z dekarbonizacją/postępującą karbonizacją światowej gospodarki mówił prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. i prezydent Euracoal Tomasz Rogala podczas konferencji „Górnictwo zrównoważonego rozwoju” organizowanej cyklicznie przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. W tym roku tematem dyskusji był: „Klimat i energia – konsekwencje europejskiej polityki klimatycznej dla polskiej gospodarki. Globalne wyzwania i regionalne działania”.

– Dekarbonizacja, to według mnie, proces przenoszenia, produkcji i konsumpcji węgla z krajów wysokorozwiniętych do krajów azjatyckich i rozwijających się. Oznacza globalny wzrost zużycia węgla dla podniesienia poziomu życia mieszkańców tych obszarów i zapewnienia nieprzerwanych dostaw dóbr konsumpcyjnych do krajów rozwiniętych. I tak to dzisiaj działa – wyjaśniał Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.

Prezes PGG, który jest także szefem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal zauważył, iż w ostatnich latach gwałtownie wzrosła produkcja węgla i jego zużycie na świecie, co  jego zdaniem zbiega się z aktywnością konferencji klimatycznych na rzecz dekarbonizacji. – Dekarbonizacja dotknęła kraje europejskie i Stany Zjednoczone, natomiast w Chinach i Indiach, które obiecują, że będą się starać uzyskać neutralność klimatyczną do 2060 r., gwałtownie rośnie produkcja i zużycie węgla. Węgiel i moce węglowe są potrzebne krajom azjatyckim do zdobycia przewagi konkurencyjnej. Udział Chin w światowym PKB 20 lat temu stanowił niespełna 5%, teraz to już wielkość rzędu 20% światowego PKB – wskazał Prezes Tomasz Rogala.

Jak  dodał, trwa transmisja miejsc pracy do układu azjatyckiego, uzależniamy się od azjatyckich technologii i dóbr, których potrzebujemy do codziennego życia, nawet nie jesteśmy już w stanie funkcjonować nie mając komponentów czy urządzeń z Azji. Jego zdaniem podejście Azjatów jest wyłącznie pragmatyczne, by zbudować trwałą przewagę technologiczną i ekonomiczną , którą im pozostaje rozwijać.

Przy takim podejściu i tak wszyscy zginiemy, ale tutaj będzie czyściej

– Jeżeli by te wszystkie dane przełożyć na deklarację niektórych organizacji mówiących o katastrofie klimatycznej to pozwolę sobie na pewną formę ironii. Przy takim podejściu i tak wszyscy zginiemy, ale tutaj będzie czyściej – zaznaczył Prezydent Euracoal Tomasz Rogala.

Tymczasem jak zauważył Prezes Tomasz Rogala, w Europie OZE wypycha węgiel, a węgiel staje się paliwem pomocniczym. – Dekarbonizacja gwałtownie przyspiesza. W Polsce w ciągu 10 lat wyłączyliśmy 28 mln ton węgla z produkcji, co stanowi 44% całego wydobycia – zauważył szef Euracoal. Wyjaśnił, że nigdzie nie było takiej dynamiki odejścia od własnego węgla, jaka istnieje w Polsce. Jednocześnie import utrzymuje się obecnie na poziomie 16 mln ton węgla rocznie,

 Na tej konferencji idziemy pod prąd. Nie wszyscy mają tyle odwagi, żeby mówić jak jest – podkreślał Artur Dyczko z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

– Ten wykład bardzo mi się podobał. Gratuluję Panu prezesowi PGG Tomaszowi Rogali odwagi za to, że mówił o takich trudnych sprawach. Ale nie byłbym dziekanem, gdybym przy studentach nie zadał pytania o sytuację PGG i o to co słyszymy, że od marca może zabraknąć w spółce 5-7 mld zł – dopytywał Dziekan Wydziału Górnictwa , Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, prof. Franciszek Plewa.

Prezydent Euracoal wyjaśnił, że trwa proces odejścia od węgla, co w tym roku w Polsce zrealizowano nawet z naddatkiem, bo produkcja węgla energetycznego będzie najprawdopodobniej o 5 mln ton mniejsza niż zakładano w zawartej ponad 2 lata temu umowie społecznej dla górnictwa.

Prezes Tomasz Rogala przypomniał, że PGG w tym roku nie potrzebowała subwencji, jednak – jak mówił – trzeba pamiętać, że likwidacja krajowego górnictwa będzie kosztować, ponieważ wiąże się z przebudową całego systemu energetycznego w Polsce.

Potrzebnych będzie wiele mld dolarów na budowę atomu, oraz kolejne mld na przebudowę sieci i jej rozwój – zauważył prezes PGG i ocenił, że także kilka mld zł potrzebnych dla PGG to nakłady, jakie trzeba będzie ponieść w związku z transformacją energetyczną w Polsce.

Źródło: PGG S.A.

Wpis został opublikowany 24 lis 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.