Ucieczka do przodu – fala inwestycji zamiast ciężaru zastoju w ciepłownictwie
Zachęcamy do lektury nowego raportu Forum Energii pt. „Przyszłość bez gazu i węgla. Strategia dla sektora ciepła”. Zarysowujemy w nim plan działań na rzecz transformacji ogrzewnictwa i ciepłownictwa systemowego w horyzoncie 2030 i 2050 r.
Redukcja zużycia gazu i węgla w ciepłownictwie stają się kluczowe w kontekście zachowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Lwią część paliw wykorzystywanych w tym sektorze importujemy, wydając na to 40 mld zł rocznie i uzależniając się od dostawców. Zamiast na import surowców, pieniądze można przekierować na inwestycje, które pomogą zbudować nowoczesny sektor gospodarczy, który może stać się polską wizytówką.
Mamy świadomość, że nasz raport może wydawać się odważny we wnioskach i rekomendacjach. Realizacja głównych założeń wymagałaby od Polski mobilizacji i wielu działań, zaczynając od wypracowania standardów funkcjonowania i wykwalifikowania kadry eksperckiej po uzyskanie wsparcia finansowego i niezbędne zmiany regulacyjne. Pokazujemy jednak, że zmiany te są możliwe i przyniosą wymierne korzyści społeczeństwu oraz państwu. To analiza w skali makro, która obrazuje fundamentalne zjawiska – zmianę zapotrzebowania na paliwa kopalne i energię elektryczną oraz zmniejszanie emisji.
Raport jest dostępny na naszej stronie: https://www.forum-energii.eu/cieplownictwo-bez-…
Kluczowe liczby – efekty ambitnej transformacji do 2030 r.
• Wzrost bezpieczeństwa energetycznego – redukcja zużycia surowców: węgla o 71% (do 7 mln ton) i gazu ziemnego o 21% (do 4,7 mld m3).
• Redukcja emisji CO2 z sektora o 58%.
• Wzrost udziału OZE w produkcji ciepła do 51%.
• 20% redukcji zapotrzebowania na ciepło dzięki termomodernizacji i zarządzaniu energią.
Dobrej lektury!
Źródło: Forum Energii