News » W Polsce powstanie nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

W Polsce powstanie nowe składowisko odpadów promieniotwórczych

15 lis 2023 Możliwość komentowania W Polsce powstanie nowe składowisko odpadów promieniotwórczych została wyłączona

Polska już od ponad 60 lat skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych w nauce, medycynie i przemyśle. 14 listopada 2023 r. w resorcie klimatu i środowiska odbyła się konferencja „Odpady Promieniotwórcze w Polsce – stan obecny i plany” podczas której dyskutowano na temat teraźniejszości i przyszłości postępowania z odpadami promieniotwórczymi w kontekście planowanego rozwoju branży jądrowej i konieczności zapewnienia ochrony ludzi i środowiska przed potencjalnym wpływem wytwarzanych przez nią odpadów.

– Poszukujemy lokalizacji dla nowego krajowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, ponieważ rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Paweł Pytlarczyk.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) zapewnia bezpieczne postępowanie z odpadami promieniotwórczymi w Polsce. Odbiera i przetwarza te nisko- i średnioaktywne z terenu całego kraju, a następnie składuje je od 1961 roku w Różanie, jednakże możliwości składowania tam wyczerpują się.

– Obecnie niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także w nowe składowisko powierzchniowe dla odpadów nisko- i średnioaktywnych – powiedziała podczas konferencji Dyrektor ZUOP Aneta Korczyc.

– Zapraszamy gminy do uczestnictwa w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych (NSPOP). Dzięki temu gmina, gospodarz nowego NSOP, stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała z tego tytułu korzyści, zarówno finansowe,  jak i pozafinansowe – poinformował Dyrektor Paweł Pytlarczyk z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych gmin znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-skladowisko-odpadow-promieniotworczych-nisko-i-srednioaktywnych-krotkozyciowych-nabor-gmin. Termin na składanie wniosków zostanie w najbliższym czasie wydłużony.

Podczas wydarzenia instytucje – zaangażowane w proces tworzenia nowego składowiska – zaprezentowały wszechstronność tematyki odpadów promieniotwórczych w Polsce, takich jak: polityka państwa w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi, proces poszukiwania nowej lokalizacji składowiska, komunikacja społeczna, przetwarzanie odpadów, budowa składowiska, realizacja badań geologicznych w kontekście poszukiwania nowej lokalizacji składowiska, bezpieczeństwo radiologiczne, konsultacje transgraniczne w kontekście gospodarowania odpadami promieniotwórczymi, a także korzyści dla gmin wynikające z lokalizacji składowiska na swoim terenie.

Materiały

Nowe składowisko odpadów DEJ

Prezentacja​_Nowe​_składowisko​_odpadów​_DEJ.pdf 1.68MBPostępowanie z odpadami promieniotwórczymi w Polsce
2​_Postępowanie​_z​_odpadami​_promieniotwórczymi​_w​_Polsce​_ver20.pdf 5.25MB

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 15 lis 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.