Ciepłownictwo » Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?

Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?

27 paź 2023 Możliwość komentowania Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? została wyłączona

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii cieszy się dużym powodzeniem głównie ze względu na to, że są one ekologiczne. Urządzeniem, które pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do budynku, jest pompa ciepła. Przekonaj się, na czym dokładnie polega jej działanie oraz jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze. Dowiedz się, jaką pompę ciepła wybrać, aby spełniła wszystkie oczekiwania.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię zgromadzoną w otoczeniu. Pobiera ją, a następnie przekazuje dalej do instalacji centralnego ogrzewania oraz zasilającej budynek w ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Dolnym źródłem może być grunt, powietrze (powietrzna pompa ciepła) oraz woda.

Pompa ciepła może zasilać przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Najczęściej stanowi jedyne źródło ogrzewania budynku. Pompa ciepła może jednak także wspierać pracę innych systemów grzewczych. Sprawdzi się w obiektach, w których np. zamontowany jest kocioł gazowy.

Pompa ciepła działa w podobny sposób, jak lodówka, jednak z tą różnicą, że ciepło jest przekazywane do budynku. Najważniejsze elementy tego urządzenia to:
• parownik,
• sprężarka,
• skraplacz,
• zawór rozprężny.

Po instalacji krąży czynnik chłodniczy, który zmienia swój stan skupienia, przechodząc przez poszczególne elementy pompy ciepła. Po zakończeniu procesu rozpoczyna się on od nowa, dzięki czemu urządzenie może pracować nieustannie. Wybierając montaż pompy ciepła, stawiasz na nowoczesne i efektywne metody ogrzewania.

Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego i nie tylko?
Gruntowe, wodne i powietrzne pompy ciepła — czym się różnią?
Zanim dowiesz się, jaką wybrać odpowiednią pompę ciepła, poznaj rodzaje urządzeń dostępne na rynku. W zależności od tego, co jest dolnym źródłem ciepła, wyróżnia się:
• powietrzne pompy ciepła,
• gruntowe pompy ciepła,
• wodne pompy ciepła.

Pierwsze z nich są bez wątpienia najpopularniejsze. Pompa ciepła powietrze powietrze pobiera energię z otoczenia, a następnie przekazuje ją do pomieszczeń za pomocą kratek nawiewnych. W ciepłe dni może także zastępować klimatyzator, jeśli pracuje w trybie chłodzenia budynku. Z kolei pompy ciepła powietrze woda zasilają instalację grzewczą, a także ciepłej wody użytkowej. Są wydajne oraz efektywne. Ich zaletą jest również bezproblemowy montaż. Powietrzną pompę ciepła możesz zamontować w nowym budynku, a także tym poddawanym termomodernizacji.

Występuje ona w wersjach monoblok oraz split. Różnią się one od siebie budową. Monoblok to urządzenie, którego wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie. Z kolei powietrzna pompa ciepła split jest złożona z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.
Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi. W tym celu konieczne jest zamontowanie kolektorów poziomych lub pionowych. Pierwsze z nich są ulokowane dość płytko pod ziemią, ale wymagają odpowiedniej powierzchni. Kolektory poziome są zazwyczaj łatwiejsze w montażu niż pionowe. Te drugie wymagają bowiem wykonania odwiertów, które mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów głębokości.
Wodne pompy ciepła potrzebują stworzenia dolnego źródła. Mogą nimi być istniejące zbiorniki wodne znajdujące się w pobliżu lub studnie głębinowe. Urządzenia te cieszą się najwyższą sprawnością i wydajnością, jednak ich montaż wiąże się z dużymi kosztami.

Pompy ciepła do domu jednorodzinnego — jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?
Właściwy dobór pompy ciepła jest kluczowy, aby spełniała ona swoją funkcję. Zanim wybierzesz to urządzenie, sprawdź, na które parametry urządzenia zwrócić uwagę. Uwzględnij przede wszystkim:
• dolne źródło ciepła — wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych oraz usytuowania domu,
• moc pompy ciepła — zależy ona od zapotrzebowania budynku na energię cieplną, na którą wpływa m. in. jakość ocieplenia,
• wydajność — jest określana współczynnikiem COP,
• pobór energii elektrycznej — pompa ciepła powinna być energooszczędna,
• emisję hałasu — urządzenie to powinno pracować z mocą akustyczną nie większą niż 55 dB(A).

Pompę ciepła najlepiej zamontować w dobrze ocieplonym budynku. Dzięki niższym stratom ciepła koszty użytkowania nie będą zbyt wysokie. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki niemu urządzenie to może być zasilane darmowym prądem.
Warto wybierać sprawdzone modele pomp ciepła od zaufanych producentów, takich jakich można znaleźć na stronie eko2020.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie to spełni swoją funkcję. Jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach klimatycznych? Warto postawić na urządzenie czerpiące energię z powietrza. Taką pompą ciepła nie tylko ogrzejesz dom, ale także sprawdzi się do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wybór pompy ciepła do domu jednorodzinnego — podsumowanie
Jaką pompę ciepła wybrać do domu rodzinnego? Powinna być dopasowana do potrzeb oraz możliwości finansowych. Duży wybór pomp ciepła sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko zależy także od tego, czy ma ona zasilać tylko instalację grzewczą, czy również ciepłą wodę użytkową. Pamiętaj, aby przede wszystkim dopasować moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku.

Źródło: https://eko2020.pl/

Wpis został opublikowany 27 paź 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.