Inwestycja w Ostrołęce dostosowana do dynamiki otoczenia
Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce zbliża się już do półmetka. Dobre tempo prac utrzymano pomimo dynamicznie zmieniającego się otoczenia, kształtowanego szczególnie przez wojnę za wschodnią granicą kraju oraz jej wpływ na rynek surowcowy, energetyczny i budowlany.
Aby inwestycja nadal była realizowana z równą skutecznością, generalny wykonawca projektu oraz inwestor doszli do porozumienia odnośnie nowych warunków kontraktu w celu dostosowania ich do obecnych realiów. Obie strony ustaliły, że zaktualizowana szacowana wartość umowy na realizację elektrowni gazowo-parowej wyniesie ok. 2,85 mld zł netto. Uwzględnia to dodatkowe koszty wykonawcy, które musi on ponieść w związku m. in. ze zmianami cen surowców. Wspomniana aktualizacja nie wpłynie na płynność finansową projektu – inwestor dysponuje zarówno środkami własnymi, jak też zewnętrznym finansowaniem na pokrycie wynagrodzenia wykonawcy.
Strony potwierdziły również, że uruchomienie elektrowni nastąpi do końca 2025 r.
Półmetek projektu już blisko
Realizacja projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem – zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) wynosi na koniec sierpnia 48 procent. Na placu budowy została wykonana dolna część fundamentu turbozespołu. Rozpoczął się także montaż kotła odzysknicowego (HRSG). Powstają również inne obiekty elektrowni, np. chłodnia, budynek elektryczny i administracyjny.
Finansowanie zagwarantowane
Pod koniec czerwca br. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Energi i ORLENU, zawarła umowy kredytowe z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Inwestycja na rzecz bezpieczeństwa pracy KSE
Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno transformację energetyczną Polski, jak też realizację strategii rozwojowej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.
Źródło: ENERGA SA