Wiceminister Małgorzata Golińska o efektywności energetycznej
Wiceminister Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, 19 września 2023 r., wzięła udział w konferencji pod hasłem „Efektywność w PPP”, która zorganizowana została przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Tematem przewodnim spotkania było wzmacnianie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w realizacji projektów inwestycyjnych, także w obszarze efektywności energetycznej.
Podczas wydarzenia w siedzibie MFiPR, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wskazał, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego może być z powodzeniem stosowana w sektorze efektywności energetycznej. W tym kontekście głos zabrała także wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
– Efektywność energetyczna naszego kraju to kluczowy obszar polityki energetycznej. To narzędzie, które jest ważne dla osiągnięcia celów klimatycznych i energetycznych, ale także dla rozwoju naszej gospodarki. To też jeden z celów szczegółowych wpisanych do Polityki Energetycznej Polski 2040 – podkreśliła Wiceminister.
– Efektywność energetyczna to coś więcej niż doraźne oszczędzanie energii. To proces, który prowadzi do trwałego budowania naszej suwerenności, do poprawy naszego funkcjonowania na rynku europejskim, a także nasza reakcja na kryzys energetyczny – dodała.
Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska wspomniała także, że MKiŚ podejmuje liczne działania, wspierające podmioty publiczne, które chcą realizować inwestycje w omawianej formule. Jako przykład wymieniła, opublikowane w czerwcu, Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej EPC. To praktyczne i kompleksowe narzędzie dla sektora publicznego wraz z gotowymi wzorcami umów EPC dla takich przedsięwzięć jak termomodernizacja, modernizacja oświetlenia ulicznego czy zarządzanie energią.
Podczas wystąpienia wiceminister Małgorzata Golińska nawiązała także do rodzaju projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, jakimi są przedsięwzięcia modernizacji energetycznej budynków publicznych, realizowane przez firmy ESCO (Energy Service Company).
– Wykorzystanie formuły ESCO w przypadku administracji publicznej, pozwala na uniknięcie ryzyka i obciążeń, wynikających z ograniczonych kompetencji podmiotów publicznych w zakresie inwestycji w obszarze podniesienia efektywności energetycznej budynków – wskazała Wiceminister.
Temat ten był kontynuowany w dalszej części wydarzenia, w której w roli prelegentów, wystąpili eksperci z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Opowiedzieli oni m. in. o systemie ESCO w kontekście nowelizacji dyrektywy o efektywności energetycznej oraz o wytycznych dla projektów ESCO.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska