Wiceminister Ireneusz Zyska z wizytą w oławskim klastrze energetycznym
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska wziął udział seminarium pn. Innowacyjne i kompleksowe rozwiązania w agrotechnologii z uwzględnieniem energii odnawialnych (OZE) i gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Spotkanie, w którym udział wzięli także przedstawiciele świata nauki oraz sektora energetycznego, odbyło się 31 sierpnia 2023 r. w Gaju Oławskim.
Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, w trakcie swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że Rząd stworzył warunki do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju źródeł odnawialnych w Polsce. Wpływa to także pozytywnie na dywersyfikowanie źródeł pozyskiwania energii w Polsce.
– Od ponad 7 lat konsekwentnie rozwijamy sektor energetyki odnawialnej, a dowodem są dane na koniec czerwca 2023 r., rekordowego miesiąca dla OZE w Polsce. Zgodnie z nimi instalacje OZE to dziś już ponad 25 GW, z czego fotowoltaika to ponad 14 GW. Moc zainstalowana w OZE w czerwcu br. wyniosła 25 396 MW, co jest wynikiem ponad 3-krotnie większym niż w 2015 r., w którym moc OZE wynosiła zaledwie 7 105 MW – powiedział Wiceminister Ireneusz Zyska.
– Moc instalacji odnawialnych źródeł energii przekroczyła 40% udziału w mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Energetycznym. Co więcej, mikroinstalacje PV, których liczba osiągnęła niemal 1,3 mln, po raz pierwszy wytworzyły 1 TWh / 1 mln MWh energii elektrycznej – dodał.
W kontekście tematyki seminarium Wiceszef resortu wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega zasadność łączenia funkcji rolniczych z odnawialnymi źródłami energii. W ocenie MKiŚ inwestycje fotowoltaiczne nie wykluczają prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowlanej, a wręcz są predysponowane do optymalnego wykorzystania obszaru inwestycji i otwierają nowe możliwości dywersyfikacji przychodów rolniczych.
Jednocześnie poinformował, że MKiŚ analizuje rozwiązania umożliwiające łączenie obydwu wymienionych funkcji: rolniczej i energetycznej, o ile tylko pozwala na to charakter prowadzonej produkcji rolnej, a także spełnione będą warunki techniczne i ekonomiczne takiej inwestycji.
Wiceminister Ireneusz Zyska zwiedził także infrastrukturę Oławskiego Klastra Energetycznego. Podczas wizyty studyjnej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą klastra taką jak m.in. turbiny wiatrowe, magazyny energii, panele fotowoltaiczne oraz pionierska instalacja Agro Hydro Energy.
***
Seminarium „Innowacyjne i kompleksowe rozwiązania w agrotechnologii z uwzględnieniem energii odnawialnych (OZE) i gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ)” zorganizowała Spółka Dolnośląska Zielona Dolina (DZD) wspólnie z Oławskim Klastrem Energetycznym. Wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele świata nauki oraz sektora energetycznego.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska