Certyfikat Zielonej Energii dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
PGE Energetyka Kolejowa przyznała 31 sierpnia br. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Certyfikat Zielonej Energii. Łódzki przewoźnik, wykorzystując w swojej działalności 12 168 MWh energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych tylko w 2023 r. uniknie emisji 10 343 ton CO2. Certyfikat z rąk Prezesa Sylwestra Szczensnowicza odebrał Prezes Janusz Malinowski.
PGE Energetyka Kolejowa jest inicjatorem programu Zielona Kolej®, którego celem jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Najbliższy kamień milowy to zapewnienie do 2030 r. 85% udziału energii odnawialnej w całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym przewoźnikiem pasażerskim, który dołączył do programu Zielona Kolej i od początku 2022 r. wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z OZE. Spółka sukcesywnie zwiększa jej udział w swojej działalności, który w 2023 r. będzie stanowił co najmniej 40% miksu energetycznego.
– Działamy innowacyjnie, z troską o środowisko i komfort pasażerów, którzy coraz większą uwagę zwracają na ślad węglowy, jaki zostawia wybrany przez nich środek transportu. Dlatego od 2028 r. nasze pociągi będą zasilane wyłącznie energią z bezemisyjnych źródeł odnawialnych – informuje Janusz Malinowski, Prezes Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej.
– Liczymy, że grono uczestników programu Zielona Kolej® będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy. Jestem przekonany, że przy wsparciu Grupy PGE, lidera transformacji energetycznej w Polsce, już w nieodległej przyszłości osiągniemy zerowy poziom emisji transportu kolejowego w naszym kraju – powiedział Sylwester Szczensnowicz, Prezes PGE Energetyka Kolejowa.
Źródło: PGE Energetyka Kolejowa S.A.
Tego typu zestawienia i umowy na dostawę „tylko zielonej energii” powinny być zakazane z mocy prawa, jako oszustwo. Żadna spółka w Polsce nie może mieć większego udziału, niż udział globalny. Nie można mieć przykładowo udziału 85 %, gdy cały kraj ma 20 %. Zasada zachowania energii obowiązuje. Nawet, gdyby OZE pochodziło z wydzielonej sieci prywatnej. Skoro ktoś prywatnie ma OZE więcej, to reszta użytkowników w sieci publicznej ma mniej.