Układanie gazociągu zbliża się do końca
Budowa przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce odbywa się zgodnie z harmonogramem. Do ułożenia w wykopie pozostało już tylko 7 z 28 km rur. Zakończona została rozwózka rur i łuków oraz spawanie liniowe.
Równolegle trwają też prace na obiektach Śluzy Nadawczej Tłoka w miejscowości Stare Konopki, Zespołu Zaporowo-Upustowego Łątczyn oraz przy Śluzie Odbiorczej Tłoka zlokalizowanej na terenie budowanej elektrowni w Ostrołęce.
– W nadchodzących tygodniach wykonawca będzie kontynuował prace związane z wykopem, układką i zasypywaniem rur. Trwać będą prace związane z przejściami bezwykopowymi. Z kolei w sierpniu, po zakończeniu odbudowy sieci drenarskiej, planowane jest wykonanie zahumusowania terenu budowy. Zakończenia układania gazociągu wraz z zasypaniem spodziewamy się już we wrześniu – podsumowuje Adam Galanek, Członek Zarządu CCGT Ostrołęka.
Kluczowa inwestycja
Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
Turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.
Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji CO₂ o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 r. oraz do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej do 2050 r.
Źródło: Energa SA