Jak wykorzystać wodór w gospodarce? Kolejny temat rzeszowskiej konferencji energetycznej
O wodorze i jego zastosowaniach w gospodarce mówi się coraz częściej. Eksperci zastrzegają, iż to dopiero pieśń przyszłości, ale badania i pierwsze wdrożenia prowadzone są na całym świecie. Zajmują się tym innowacyjne firmy i wiodące ośrodki naukowe w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Gospodarka wodorowa będzie ważnym tematem również VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
VIII edycja Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza w dniach 11-12 września 2023 r. Będą to dwa dni paneli dyskusyjnych, spotkań biznesowych i oczywiście rozmów kuluarowych.
Jednym z ważnych tematów dyskusji będzie temat kierunków rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Udział w panelu zapowiedzieli przedstawiciele firm pracujących nad zastosowaniem wodoru eksperci oraz naukowcy.
Profesor Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej przypomina o konkretnych przedsięwzięciach dotyczących zastosowania wodoru: Zaczynają się pojawiać bardzo ciekawe projekty, które mają szansę zmieniać naszą rzeczywistość. Mówię tu o przygotowaniach do budowy stacji tankowania wodoru, o opracowaniu elektrolizera wodorowego czy też o testowaniu autobusu wodorowego. Na Politechnice Rzeszowskiej budujemy laboratorium badania procesu spalania wodoru w sektorze komory silnika lotniczego i realizujemy badania w obszarze szeroko rozumianej inżynierii materiałowej. W jego opinii wodór to szanse, ale i wyzwania, bo to nowe materiały, nowe powłoki. Konieczne więc będą dalsze prace badawcze.
Giełdowa spółka ML System S.A. prowadzi prace nad rozwiązaniami z użyciem wodoru.
– Zastosowaniem wodoru interesujemy się od paru lat. Uważamy, że to przyszłość energetyki – mówi Dawid Cycoń, Prezes ML System i jeden z uczestników dyskusji. – Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy prototyp elektrolizera do produkcji wodoru zasilanego prądem z ogniw fotowoltaicznych, przeznaczonego dla odbiorców indywidualnych oraz dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Moderator dyskusji, dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza zwraca uwagę, że dyskutując o gospodarce wodorowej, trzeba mówić nie tylko o aspektach technicznych, ale przede wszystkim o kwestiach biznesowych i finansowych.
– Konieczne jest znalezienie źródeł finansowania zarówno prac badawczo-rozwojowych, prac wdrożeniowych czy testów konkretnych rozwiązań – mówi prof. Mariusz Ruszel. – Firmy będą też potrzebowały środków na budowę czy rozbudowę linii technologicznych, na budowę zespołów eksperckich. Konieczne będą tutaj zarówno odpowiednie produkty finansowe oferowane przez banki, jak też krajowe i unijne programy grantowe. Ten temat też będziemy chcieli poruszyć podczas konferencji.
Ponadto uczestnikami panelu będą także dr hab. Grzegorz Tchorek (prof. Uniwersytetu Warszawskiego), dr inż. Jarosław Hercog (Instytut Energetyki – Instytut Badawczy czy partner w kancelarii Esperis Mateusz Kubiak.
Wodór uważany jest za przyszłość energetyki.
Link do formularza rejestracyjnego: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/formularz-zgloszeniowy/
Źródło: Instytut Polityki Energetycznej (fot. Pisabay/CC0)