7 praktycznych zastosowań gazu LPG w codziennym życiu
Czy wiesz, jak wiele zastosowań w codziennym życiu ma gaz LPG? To coraz popularniejsze paliwo stanowi doskonały wybór dla prywatnych domów oraz firm. Poniżej przedstawiamy jedynie niektóre możliwości wykorzystania gazu płynnego w codziennym życiu.
Ogrzewanie domu LPG
Gaz płynny zyskuje coraz większe znaczenie jako źródło ogrzewania domu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet w porównaniu do innych paliw grzewczych. LPG może być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz gotowania. Ten rodzaj paliwa charakteryzuje się niską ceną oraz dużą dostępnością. Na uwagę zasługuje bezobsługowość całego systemu. Nie trzeba przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię czy magazyn paliwa. Gaz płynny do ogrzewania domu wyróżnia się także niską emisją CO₂ oraz praktycznie zerową emisją pyłów zawieszonych.
Gotowanie w ogrodzie
Ciekawym pomysłem na ciepłe miesiące jest przeniesienie kuchni do ogrodu. To trend popularny zarówno wśród restauratorów, jak i właścicieli prywatnych posesji. Przygotowywanie potraw na świeżym powietrzu to wielka frajda i doskonały sposób na spędzenie czasu z najbliższymi. Taką kuchnię ogrodową może zasilać zbiornik z LPG lub butla gazowa. Gaz płynny można także wykorzystać do promiennika, który utrzyma optymalną temperaturę powietrza w chłodniejsze wieczory.
Paliwo do samochodów
Instalację LPG można obecnie zamontować praktycznie w każdym pojeździe. Co istotne, nie obniża to jego osiągów. Aktualnie w Polsce aż 2,5 mln pojazdów jest zasilanych LPG. Cena gazu stanowi około połowę kwoty, jaką trzeba wydać na benzynę. Dzięki temu inwestycja zwraca się relatywnie szybko. Obecnie nawet właściciele aut hybrydowych oraz pojazdów z silnikiem Diesla decydują się na zasilanie gazem. W przypadku hybryd znacząco zwiększa to ich zasięg.
Zastosowanie w przemyśle
LPG to nie tylko gaz dla Klientów indywidualnych. Ma także ogromne znaczenie w przemyśle. Butle z gazem są wykorzystywane do rozmaitych prac. Gaz płynny jest także wykorzystywany jako paliwo grzewcze dla hal, magazynów oraz budynków gospodarczych. LPG służy do zasilania palników oraz przenośnego ogrzewania. Propan jest powszechnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu jak budownictwo, obróbka metali, gastronomia czy przemysł ceramiczny.
Zasilanie wózków widłowych
LPG jest coraz częściej wykorzystywany jako paliwo do wózków widłowych. Wymienne butle zapewniają łatwość obsługi w każdych warunkach. Wózki widłowe mogą pracować na otwartych przestrzeniach i w zamkniętych obiektach. Sprawdzają się również w terenie. W wózkach na gaz można także podnieść moc oraz moment obrotowy silnika. To zwiększa ich wydajność.
LPG w turystyce
To jeden z najbardziej typowych przykładów wykorzystania gazu płynnego. Butle z LPG są nieodłącznym elementem każdego biwaku czy pola namiotowego. Pozwalają na szybkie przygotowanie posiłku oraz zagotowanie wody na herbatę. Gaz LPG w butlach służy także do ogrzewania domków kempingowych. To pozwala przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej oferować usługi przez cały rok.
Urządzenia chłodnicze
LPG kojarzy się głównie z ogrzewaniem i napędzaniem pojazdów. Tymczasem propan jest także nazywany czynnikiem chłodniczym przyszłości. Wykazuje zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej oraz ma niski współczynnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Wykazuje także bardzo dobre właściwości termodynamiczne.
Dystrybucja gazu z każdym rokiem nabiera większego znaczenia. Różnorodność zastosowań w prywatnych domach, firmach oraz przemyśle tylko potwierdza uniwersalność oraz duży potencjał LPG.
Źródło: BAŁTYKGAZ Sp. z o.o, artykuł sponsorowany