Pierwsze kilometry gazociągu dla ostrołęckiej elektrowni już ułożone
Prace związane z budową przyłącza gazowego do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce szybko postępują. Wykonawca zakończył odhumusowanie i rozwózkę rur, a 8 km rurociągu zostało już ułożone i zasypane.
W czerwcu zakończyła się rozwózka rur, z których ułożony zostanie gazociąg prowadzący do elektrowni w Ostrołęce. Do połowy lipca ułożono, zespawano i zasypano już 8 km przyłącza – blisko 1/3 łącznej długości gazociągu, który docelowo ma mieć prawie 28 km.
To kolejny etap prac związanych z budową przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce, który został zrealizowany w ostatnim okresie. Jeszcze w maju ukończone zostało odhumusowanie – zdjęcie żyznej, najbardziej wartościowej warstwy gruntu na terenie, na którym zostanie wykonany wykop pod ułożenie gazociągu.
Do końca sierpnia wykonawca planuje przeprowadzenie kolejnych prac, m. in. związanych z przygotowywaniem wykopu, układaniem rur i ich łączeniem, a następnie zasypywaniem w wykopie. Kontynuowane będą również prace związane z przekroczeniami bezwykopowymi pod drogami.
Gazociąg, który połączy powstającą ostrołęcką elektrownię z interkonektorem Polska-Litwa, będzie przebiegał przez teren pięciu gmin w dwóch województwach: podlaskim i mazowieckim.
Wsparcie bezpieczeństwa energetycznego
Blok gazowo-parowy w Ostrołęce to jeden z projektów istotnych dla utrzymania krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Będzie wspierać bilansowanie odnawialnych źródeł energii, a także (wraz z innymi niskoemisyjnymi inwestycjami realizowanymi w Polsce) zastępował stopniowo wyłączane aktywa węglowe.
Powstający blok w Ostrołęce w aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 r., zakontraktował ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 r. Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/r., przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł.
Źródło: ENERGA SA