Bezpieczeństwo militarne, energetyczne i żywnościowe gwarantem rozwoju Polski
– Bezpieczeństwo militarne, energetyczne i żywnościowe poddawane jest dziś silnej presji unijnej, ale mamy własną drogę transformacji tych sektorów, która gwarantuje rozwój kraju i bezpieczeństwo obywateli – mówi Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.
W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się debata polityków i ekspertów na temat filarów bezpieczeństwa, które wpływają na suwerenność Polski, jej rozwój i pozycję międzynarodową.
– Chcemy prowadzić transformacje energetyczną, ale według własnego tempa i możliwości. To będzie proces oparty o 3 filary: sprawiedliwą transformację, wykorzystanie węgla do czasu budowy elektrowni jądrowych oraz ochronę obywateli przed nadmiernym wzrostem cen energii – tłumaczy Minister Jacek Sasin.
Polska od 8 lat buduje suwerenność energetyczną Polski – dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw surowców oraz inwestuje w strategiczną infrastrukturę energetyczną. Przykładem takiej właśnie polityki jest m. in.: rozbudowa Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, budowa gazociągu Baltic Pipe, interkonektorów ze Słowacją i Litwą czy połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Dzięki takim decyzjom i inwestycjom uniknęliśmy wstrząsów, które stały się udziałem wielu krajów uzależnionych od surowców z Rosji. Wcześniej do naszego kraju sprowadzano stamtąd ok 90% gazu. Dziś jest to 0%.
– Dzięki dużymi inwestycjom energetycznym w odpowiednim czasie sprawiliśmy, że dziś Polska jest bezpieczna energetycznie i nie musimy się obawiać zakręconego rosyjskiej kurka – mówi Jacek Sasin. Jak podkreśla minister aktywów państwowych, zagrożeniem dla polskiej energetyki jest natomiast plan wdrożenia pakietu Fit for 55. Zakłada on drastyczne zmniejszenie emisji. Pierwotnie miało to dotyczyć również metanu, który wydobywa się z szybów kopalń. Mogło to zagrażać polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu i doprowadzić likwidacji polskich kopalni. Obciążenia finansowe dla kraju i obywateli byłyby zbyt duże.
– Dzięki temu, że podpisaliśmy z górnikami umowę społeczną i mówiliśmy jednym głosem, doprowadziliśmy do tego, że Parlament Europejski przegłosował łagodniejszą formę projektu – argumentuje Jacek Sasin. Minister aktywów podkreśla, że polski miks energetyczny jest oparty w ok. 70% o węgiel.. Udział nisko i zeroemisyjnych źródeł energii obecnie wynosi ok. 30%. W przyszłości atom zastąpi węgiel, który jest bardziej stabilny niż OZE. Uruchomienie pierwszej elektrowni ma nastąpić w perspektywie 10-12 lat. W 2033 r. ma zostać uruchomiony pierwszy blok jądrowy o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki co 2-3 lata.
– Będzie to energia tania, czysta i stabilna, nie obłożona dużymi podatkami unijnymi – uzasadnia Minister Jacek Sasin.
Ważnym elementem strategii budowania bezpieczeństwa kraju jest też wspieranie rodzimych firm. Dzięki temu Polska może prowadzić suwerenną i niezależną politykę gospodarczą. O tym jak ważna jest obecność państwa w gospodarce przekonaliśmy się podczas pandemii, kryzysu energetycznego wywołanego wojną w Ukrainie oraz kiedy wprowadzono embargo na rosyjski węgiel i powstała konieczność jego importu by zapewnić Polakom ogrzewanie na zimę. Ponadto, od początku kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję, państwowe spółki energetyczne pomagały łagodzić skutki wzrostu cen energii dla obywateli oraz instytucji o znaczeniu szczególnym.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych