News » Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

20 cze 2023 Możliwość komentowania Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku została wyłączona

Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.  

Dzień Dostawcy to kolejna inicjatywa inwestorów skierowana do polskich firm, które chcą uczestniczyć w budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To również kolejne wydarzenie w całości poświęcone współpracy z krajowymi firmami w zakresie konkretnej części farmy wiatrowej – tym razem infrastruktury elektroenergetycznej.

Jej głównym wykonawcą, dla realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię projektów Bałtyk II i Bałtyk III, jest firma Hitachi Energy. To ona odpowiadać będzie za zaprojektowanie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej obu farm wiatrowych, wykonanie analiz systemowych, a także dostarczenie urządzeń dla stacji morskich i wykonanie stacji lądowych w formule „pod klucz”.

W nowym sektorze gospodarki jest miejsce nie tylko dla firm z Pomorza, ale także z głębi kraju, dlatego tym razem Dzień Dostawcy odbył się w Łodzi, gdzie Hitachi ma swój zakład produkcyjny.  W wydarzeniu wzięły udział firmy z całej Polski, których produkty i usługi mogą być wykorzystane m. in. przy projektowaniu i wykonaniu instalacji elektrycznej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o mocy 1,44 GW.

Tego typu spotkania tworzą idealną przestrzeń do nawiązania relacji biznesowych przez polskich dostawców, którzy chcą włączyć się w realizację naszych projektów w polskiej części Morza Bałtyckiego i stać się częścią globalnego łańcucha dostaw dla offshore wind. Dlatego cieszymy się, że kolejny Dzień Dostawcy przyciągnął jeszcze więcej polskich firm, które widzą szansę na wzmacnianie kompetencji i wzrost przychodów w perspektywicznym sektorze morskiej energetyki wiatrowej – mówi Bjørn Ivar Bergemo, Dyrektor Projektów Bałtyk II i III, reprezentujący Equinor podczas spotkania w Łodzi.

Wyjątkowa formuła spotkania umożliwiła nawiązanie kontaktu i bezpośredniego dialogu pomiędzy uznaną, międzynarodową firmą jaką jest Hitachi Energy a krajowymi poddostawcami. Na spotkaniu polscy przedsiębiorcy poznali m.in. harmonogram inwestycji, zakres poszukiwanych innowacji i kompetencji, normy i wymagania, sposób aplikowania oraz warunki, które należy spełnić, aby dostać się do puli potencjalnych dostawców i uczestniczyć w procesie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

– Naszym celem jest stworzenie warunków, które ułatwią polskim firmom wejście na rynek offshore wind. Takie wydarzenie jak Dzień Dostawcy właśnie temu służą. Łączymy naszych głównych dostawców z partnerami po polskiej stronie, w polskim przemyśle. Przedsiębiorcy spotykają się i rozmawiają, jak uczestniczyć w naszych projektach na etapie budowy, jak i późniejszej obsługi oraz serwisu. Cieszy nas tak duże zainteresowanie krajowych firm, dla których nasze projekty są szansą na nowe zlecenia i kontrakty oraz dynamiczny rozwój – podkreśla Marta Porzuczek, Kierowniczka ds. Zarządzania Interesariuszami w Projektach Bałtyk oraz Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia. 

Na specjalnych sesjach tematycznych z ekspertami Hitachi Energy przedsiębiorcy mogli porozmawiać indywidualnie o konkretnych pakietach zakupowych i poznać obszary możliwej współpracy. Wśród nich m. in. o pracach budowlanych, elektryczno-montażowych, kablach SN i nn, transformatorach pomocniczych, aparaturze wysokiego napięcia, rozdzielnicach SN, nn  i szafkach kablowych, rozdzielnicach AC/DC, systemach gaszenia gazem i gaszenia transformatorów, monitoringu (CCTV) wraz z kontrolą dostępu, agregatach kontenerowych dużej mocy, stacjach kontenerowych SN/nn, czy konstrukcjach stalowych pod aparaturę.

Poszukujemy polskich dostawców wysoko wyspecjalizowanych komponentów i usług. Spotkanie było okazją do nawiązania nowych, korzystnych partnerstw. Jesteśmy w pełni otwarci na współpracę z polskimi firmami. Wiele z nich z powodzeniem jest w stanie włączyć się w nasz łańcuch dostaw. Dysponują dużym potencjałem, doświadczeniem i znajomością rynku, dlatego sądzimy, że licznie wezmą udział w inwestycjach w morską energetyką wiatrową jako przyszli dostawcy i wykonawcy usług mówi Hubert Krukowski, Wiceprezes Zarządu Hitachi Energy w Polsce.  

Dzień Dostawcy – organizowany przez Equinor i Polenergię w formule spotkań głównego dostawcy z polskimi poddostawcami – jest już kolejnym takim wydarzeniem. Poprzednie spotkanie – organizowane we współpracy z Siemens Gamesa Renewable Energy, który jest preferowanym dostawcą turbin dla projektów Bałtyk II i III, przyciągnęło do Gdańska ponad 100 krajowych firm.

Dni Dostawcy odbywają się w ramach autorskich 5 Programów Flagowych spółek Equinor i Polenergia. Jeden z nich – Pakiet zobowiązań kontraktowych – ma na celu bezpośrednie angażowanie głównych dostawców (Tier 1) z łańcucha dostaw w działania na rzecz rozwoju polskiego przemysłu energetyki morskiej i jego konkurencyjności. Zadaniem kolejnego programu – Centrum promocji i informacji – jest zapewnienie dostępu do informacji projektowych, niezbędnych do przygotowania się do udziału w łańcuchu dostaw, prowadzenie dialogu z dostawcami, promowanie polskich firm i inicjowanie działań na rzecz wzrostu udziału lokalnych dostawców i poddostawców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Equinor i Polenergia rozwijają w polskiej części Morza Bałtyckiego trzy projekty morskich farm wiatrowych – Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy około 3 GW. Najbardziej zaawansowane projekty Bałtyk II i Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 37 i 22 od brzegu, energię elektryczną wyprodukują już w 2027 r. Trzecia farma wiatrowa Bałtyk I o mocy 1,56 GW, która ma powstać w drugiej fazie rozwoju polskiego offshore wind, będzie znajdować się ok. 81 km od linii brzegowej, również na wysokości Łeby.  Bałtyk II i III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, a Bałtyk I – do stacji w sąsiedniej Krzemienicy. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.

Źródło: Equinor

Wpis został opublikowany 20 cze 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.