Wicepremier Jacek Sasin: obecność państwa w gospodarce ma strategiczne znaczenie dla Polski
Rola stabilizatora Polski w regionie jest możliwa dzięki obecności państwa w gospodarce i nadzorowi nad spółkami Skarbu Państwa, które w razie zagrożeń pomagają i wspierają obywateli.
– Pandemia, kryzys energetyczny oraz agresja Rosji na Ukrainę, pokazuje, że państwo ma do odegrania wielką rolę i musi mieć tutaj narzędzia, jakimi są spółki Skarbu Państwa – argumentuje Wicepremier Jacek Sasin.
W przeciwieństwie do poprzedników, polityka obecnego rządu wspierania narodowego kapitału, firm i produktów, przynosi dla gospodarki coraz lepsze efekty. Podkreślić należy także, zagraniczną ekspansję spółek Skarbu Państwa i wynikające z tego zyski. Przykładem jest KGHM, który prowadzi działalność wydobywczą w Chile, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz Grupa Orlen obecna na Litwie, w Czechach, w Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech.
– Spółki Skarbu Państwa są w awangardzie budowania pozycji międzynarodowej Polski, a ich poziom rozwoju pozwala konkurować na rynku globalnym. Dzisiaj państwowe firmy są już obecne na kilku kontynentach, nie tylko w Europie – argumentuje Wicepremier Jacek Sasin.
Dzięki polityce wspierania polskich firm, Polska może przede wszystkim prowadzić niezależną politykę przemysłową i surowcową, uniezależniając się od dostaw ropy i gazu z Rosji. Udało się to osiągnąć dzięki właśnie silnej pozycji państwa w sektorze paliwowym i energetycznym. Jak podkreśla Wicepremier Jacek Sasin surowce i energia stają się współczesną bronią.
– Już Prezydent Lech Kaczyński ostrzegał, że aby Polska mogła się rozwijać, musi być bezpieczna energetycznie. My teraz realizujemy ten polityczny testament konsekwentnie wzmacniając spółki Skarbu Państwa – przypomina Wicepremier Jacek Sasin.
Rola spółek Skarbu Państwa w gospodarce jest nie do przecenienia. W ubiegłym roku największe z nich wpłaciły do budżetu państwa ponad 60 mld zł, ponadto przyczyniają się budowania polskiej marki na świecie.
– Na przykład w Chile, gdzie ostatnio odwiedziłem kopalnię KGHM, szanują nas, cenią i oczekują nowych inwestycji – stwierdza Wicepremier Jacek Sasin.
O tym jak ważna jest obecność państwa w gospodarce przekonaliśmy się także wtedy kiedy w wyniku wojny w Ukrainie i wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel, powstała konieczność jego importu by zapewnić Polakom ogrzewanie na zimę. Dzięki zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa do kraju sprowadzono z kierunków innych niż rosyjski ponad 12,4 mln ton.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych