Anna Łukaszewska-Trzeciakowska 2 czerwca 2023 r. kończy pracę na stanowisku Wiceminister Klimatu i Środowiska
Autorka i współautorka rozwiązań Rządowej Tarczy Energetycznej i Solidarnościowej, a więc systemu dodatków: węglowego, dla innych źródeł ciepła, zwrotu VAT na paliwa gazowe. Nadzorująca elektroenergetykę, sektor gazu, ciepłownictwo i odpowiedzialna za nowe inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym obszarze. Podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska 2 czerwca 2023 r. kończy pracę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W realizacji nowych zadań życzymy dalszych sukcesów.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorowała Departament Ciepłownictwa i Departamentu Elektroenergetyki i Gazu oraz wykonywała kompetencje Ministra jako dysponenta Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. W MKiŚ prowadziła między innymi pakiet legislacyjny środków nadzwyczajnych i ochrony oraz ograniczenia wysokości cen dla odbiorców ciepła, energii elektrycznej, gazu i innych paliw w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Prowadziła także między innymi nowelizację ustawy, która ułatwiła prowadzenie inwestycji w projekty dystrybucyjne o napięciu powyżej 100 kV, kluczowe dla wyprowadzania energii elektrycznej z sieci przesyłowej do sieci dystrybucyjnych.
Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończyła również studia MBA. W latach 2002-2007 związana z branżą obronną, gdzie odpowiadała m.in. za projekty międzynarodowe, restrukturyzacyjne, konsolidacyjne, strategiczne projekty biznesowe, współpracę międzynarodową, a także za nadzór nad delegaturami zagranicznymi. Od 2007 r. pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako Prezes Zarządu Elektrowni „Kozienice” S.A., gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji w zakresie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW. Zaangażowana w procesy związane z zapewnieniem funkcjonowania infrastruktury krytycznej w Polsce i Europie. Od 2017 do 2019 r. odpowiadała za sprawy korporacyjne w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej. Pełniła funkcję Eksperta i Pełnomocnika w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przygotowywała model finansowania wielkoskalowych infrastrukturalnych inwestycji oraz opinie w procesie krajowej i unijnej legislacji związanej z gospodarką wodną, energetyką, w tym rozwojem odnawialnych źródeł energii. W latach 2020-2021 była Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. W 2021 r. pracowała w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Była Prezesem Zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i ORLEN Neptun, gdzie odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. morskiej energetyki wiatrowej. Od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Autorka regulacji prawnych przeciwdziałających skutkom kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją w Ukrainie, w tym rozwiązaniom z zakresu rynku energii oraz sektora ciepłownictwa. 2 czerwca 2023 r. powołana na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Biegle posługuje się językiem angielskim oraz rosyjskim, płynnie mówi w języku niemieckim.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska