News » Wspólnie dla rozwoju zielonych technologii – KGHM podpisał list intencyjny z Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Wspólnie dla rozwoju zielonych technologii – KGHM podpisał list intencyjny z Ministerstwem Klimatu i Środowiska

1 cze 2023 Możliwość komentowania Wspólnie dla rozwoju zielonych technologii – KGHM podpisał list intencyjny z Ministerstwem Klimatu i Środowiska została wyłączona

KGHM został jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju polskiej technologii ogniw jonowych przeznaczonych do elektrochemicznego magazynowania energii. Inicjatywę Ministerstwa Klimatu i Środowiska wspierają największe spółki skarbu państwa oraz przedstawiciele świata naukowego.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace związane z opracowaniem technologii ogniw jonowych, które zostaną wykorzystane do stacjonarnych magazynów energii. Ich rozwój w znaczący sposób zwiększy efektywność wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– KGHM jest jednym z największych w kraju odbiorców energii, stąd oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty związane z procesem transformacji energetycznej. Rozwijamy nasze inicjatywy dotyczące m.in. pozyskiwania energii z OZE i jesteśmy zainteresowani nowymi technologiami. Wspieramy programy, które pozytywnie wpłyną na rozwój polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Zdzikot, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że w rozwój nowej technologii elektrochemicznego magazynowania energii, opartej na pierwiastkach powszechnie występujących będą zaangażowane spółki skarbu państwa oraz uczelnie wyższe, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Politechnika Warszawska. Inicjatywa resortu jest związana z dążeniem Unii Europejskiej do zwiększenia udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii ogółem. Dla tych działań niezbędne są projekty związane z elektrochemicznym magazynowaniem energii.

Resort Klimatu i Środowiska podkreśla, że Polska dysponuje istotnym potencjałem naukowym i technologicznym w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii oraz bazą surowcową gwarantującą niezależność produkcyjną ogniw jonowych.

Sygnatariusze listu intencyjnego będą współpracować, wymieniać doświadczenia oraz budować zaplecze naukowe dla rozwoju sektora magazynowania w Polsce.

KGHM odpowiadając na światowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, konsekwentnie realizuje Politykę Klimatyczną, w której zadeklarował osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. Spółka w ciągu najbliższych 7 lat będzie dążyć do zaspokojenia zapotrzebowania na energię w firmie w 50% ze źródeł własnych – w tym OZE. Obecnie praca bloków parowo-gazowych KGHM Polska Miedź S.A. może pokryć do 20% zapotrzebowania na energię elektryczną.

KGHM dywersyfikując źródła energii elektrycznej w całej Grupie Kapitałowej, stawia również na energię ze słońca i wiatru.  Spółka buduje elektrownie fotowoltaiczne i kontynuuje projekty w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto KGHM jest zaangażowany w rozwój energii atomowej w kraju.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

Wpis został opublikowany 1 cze 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.