Energa Obrót pomaga samorządom zwiększyć efektywność energetyczną
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze efektywności energetycznej prowadzi do oszczędności, poprawy jakości życia lokalnych społeczności, a także ochrony środowiska. Warto, aby takie działania znalazły się na liście priorytetów władz samorządowych. Odpowiedzią na oczekiwania jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie są usługi oferowane przez Energę Obrót, spółkę z Grupy ORLEN.
O tym, w jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą poprawić swoją efektywność energetyczną, dyskutowali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Jego uczestnikami byli m.in. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, Prezes Zarządu Energi Obrotu Jarosław Wróbel, Dyrektor Zarządzający Sprzedażą Energi Obrotu Marcin Dawidowski oraz przedstawiciele władz samorządowych. W spotkaniu aktywny udział wzięło prawie 80 samorządowców z woj. kujawsko-pomorskiego.
– Decydując się na rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, samorządy nie tylko wykazują się dbałością o środowisko. Przejście na bardziej energooszczędne technologie może także przynieść znaczne oszczędności w kosztach eksploatacyjnych i zaoszczędzić pieniądze, które mogą być przeznaczone na inne ważne inwestycje lub usługi dla lokalnej społeczności – mówi Jarosław Wróbel, Prezes Zarządu Energi Obrotu.
Podczas spotkania podsumowano także skuteczność rządowej Tarczy Solidarnościowej. Szacowane z jej tytułu oszczędności dla klientów spółki w przypadku klientów indywidualnych w 2023 r. sięgną aż 3 mld zł, natomiast dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego będą to 2 mld zł w odniesieniu do klientów spółki. Natomiast dla przykładowej jednostki samorządu terytorialnego, funkcjonowanie Tarczy Solidarnościowej i zamrożenie cen energii może obniżyć koszty zakupu nawet o 44%.
Bogate portfolio usług efektywnościowych
Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora publicznego jest zastosowanie systemów zarządzania energią. Warto także przeprowadzić modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, a także zoptymalizować temperaturę pomieszczeń w budynkach i wykorzystywać do ich ogrzania np. ciepło odpadowe. Ale to nie jedyne możliwości. Energa Obrót oferuje szereg kompleksowych rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii w obiektach wykorzystywanych przez samorządy, a także rozwijać lokalne źródła wytwórcze.
– Bardzo ważnym elementem w procesie planowania i modernizacji jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. Pozwala on określić stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, a także zawiera wykaz przedsięwzięć koniecznych do podjęcia na drodze do poprawy efektywności energetycznej samorządu. Ocenia ich opłacalność ekonomiczną i stopień oczekiwanych oszczędności. Jest równocześnie niezbędny do uzyskania dofinansowania czy tzw. białych certyfikatów – podkreśla Prezes Jarosław Wróbel.
Samorząd, który zdecyduje się na tego typu przedsięwzięcie otrzyma pełne wsparcie na wszystkich etapach realizacji – od projektu technicznego i pomocy w pozyskaniu finansowania po wykonanie.
Gwarancja pochodzenia energii z OZE
Warto także podkreślić, że Energa Obrót oferuje dostawy prądu dla samorządów w elastycznych modelach zakupu, z gwarancją pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Spółka jest liderem rynku sprzedaży w tym zakresie – aktualnie aż 40% sprzedawanej energii pochodzi z OZE.
– Rozwój energetyki to zmiana dotychczasowego modelu produkcji i sprzedaży energii elektrycznej. Nowe instalacje OZE i dostęp do tych źródeł są odpowiedzią na wysokie koszty nośników energii. Trend w kierunku budowy małych źródeł wytwórczych jest impulsem do powstawania lokalnych „społeczności energetycznych”, a to z kolei jest szansą dla gmin i miast do uczestnictwa w korzyściach z transformacji energetycznej polegającej m. in. na budowie nowoczesnej energetyki rozproszonej i efektywnym bilansowaniu obszarowym – podsumowuje Prezes Jarosław Wróbel.
Bilansowanie energii wytworzonej w źródłach możliwe jest dzięki stabilnym partnerom. Takim z pewnością jest Energa Obrót. Dobra współpraca lokalnych odbiorców energii ze sprawdzonym sprzedawcą jest kluczem do sukcesu przy zmieniającym się otoczeniu technicznym i prawnym.
Źródło: Energa SA