Forum Gospodarcze „Silna energetyka, filarem bezpieczeństwa Polski” z udziałem Wiceministra Ireneusza Zyski
W Gorzowie Wielkopolskim, 11 maja 2023 r., odbyło się Forum Gospodarcze „Silna energetyka, filarem bezpieczeństwa Polski”. W wydarzeniu uczestniczył Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska.
Wiceminister Ireneusz Zyska, podczas panelu inauguracyjnego na temat kierunków rozwoju sektora energetycznego po kryzysie, nawiązał do strategii energetycznej dla Polski do 2040 r., a także rozwoju odnawialnych źródeł energii.
– W świetle nowych uwarunkowań związanych m. in. z agresją Rosji na Ukrainę, przyjęliśmy założenia do aktualizacji PEP2040, której istotnym elementem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Będzie to możliwe dzięki dalszej dywersyfikacji technologicznej oraz dywersyfikacji kierunków dostaw paliw importowanych. Przyszłość energetyki w Polsce to także zdynamizowanie rozwoju OZE, zwłaszcza tych, zapewniających stabilne dostawy energii. Dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kluczowe jest również konsekwentne wdrażanie energetyki jądrowej – zarówno tej wielkoskalowej, jak i nowych technologii, takich jak SMRy – wskazał Wiceszef Resortu Klimatu i Środowiska.
Wiceminister podkreślił także, że zaktualizowana polityka energetyczna Polski będzie uwzględniać czwarty filar – suwerenność energetyczną.
– W ciągu najbliższych dwóch dekad przewidywana jest głęboka dywersyfikacja miksu energetycznego – wszystko to dzięki dynamicznemu rozwojowi OZE i innych technologii zeroemisyjnych. Już w 2025 r. moce w OZE będą stanowić ok. połowy mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, a w 2040 r. aż ok. 68%. Nastąpi blisko 4-krotny wzrost mocy zainstalowanych OZE w porównaniu ze stanem na koniec 2022 r., sięgając poziomu ok. 88 GW – dodał.
Wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił, że kluczowym warunkiem dynamicznego rozwoju OZE jest adekwatny rozwój i unowocześnienie infrastruktury sieciowej oraz elastyczne i dyspozycyjne źródła bilansujące. Ponadto z analiz wynika, że w poszczególnych źródłach może pojawić się nadwyżka energii z OZE. Dlatego też niezbędne są inwestycje w magazyny energii i elektrolizery służące produkcji wodoru oraz elektryfikacja sektorów gospodarki, w celu optymalnego wykorzystania generacji z OZE.
Organizatorem wydarzenia była Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska