News » Wiceminister Piotr Dziadzio na posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Wiceminister Piotr Dziadzio na posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej

30 mar 2023 Możliwość komentowania Wiceminister Piotr Dziadzio na posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej została wyłączona

Główny Geolog Kraju, Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio uczestniczył w posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej, które odbyło się 29 marca 2023 r. w Paryżu. Uczestnicy spotkania omówili m. in. obecną sytuację na głównych rynkach energetycznych, działania podejmowane przez MAE w zakresie minerałów krytycznych oraz przygotowania do kolejnego spotkania Ministrów ds. energii, które odbędzie się w lutym 2024 r.

Podczas posiedzenia Rada Zarządzająca zaakceptowała kandydaturę Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy na wiceprzewodniczącą posiedzenia ministerialnego Rady Zarządzającej w 2024 r., co jest wyrazem uznania dla polskiej polityki energetycznej. Posiedzenia Ministrów ds. energii odbywają się co dwa lata, a ich celem jest podjęcie decyzji dotyczących priorytetów działań Międzynarodowej Agencji Energetycznej w kolejnych latach.

Wiceminister Piotr Dziadzio przedstawił stanowisko Polski dot. propozycji wzmocnienia mechanizmu MAE w zakresie zapasów kryzysowych ropy naftowej i paliw oraz rozwoju rynków minerałów krytycznych.

– Zapewnienie dostępu do minerałów krytycznych będzie kluczowe dla bezpiecznej transformacji energetycznej. Musimy jednak więcej uwagi poświęcić rozwojowi technologii wykorzystujących surowce stanowiące substytut minerałów krytycznych, których ograniczona dostępność może stanowić zagrożenie zarówno dla transformacji, jak też bezpieczeństwa energetycznego – wyjaśnił.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej powinniśmy dyskutować nad poszukiwaniem substytutów tych metali, od których jesteśmy obecnie uzależnieni. Na przykładzie baterii litowo-jonowych można wskazać, że należy inwestować w rozwój technologii bateryjnych opartych na tańszych i bardziej pospolitych pierwiastkach jak np. sodzie, z którym wiążemy w Polsce duże nadzieje. Musimy inwestować w nowe technologie i je rozwijać – dodał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 30 mar 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.