News » Wicepremier Jacek Sasin: Inwestujemy w infrastrukturę przesyłową gazu zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Wicepremier Jacek Sasin: Inwestujemy w infrastrukturę przesyłową gazu zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polaków

20 mar 2023 Możliwość komentowania Wicepremier Jacek Sasin: Inwestujemy w infrastrukturę przesyłową gazu zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polaków została wyłączona

– Dla mieszkańców Podlasia to bardzo ważna inwestycja bo zapewnia bezpieczne zaopatrzenie w gaz. Tutejsi mieszkańcy już nie będą musieli się martwić czy Rosja zakręcić kurek czy nie – mówi Wicepremier Jacek Sasin miejscowości Ostrożne na Podlasiu, gdzie wybudowano interkonektor gazowy łączący Polskę i Litwę.

Interkonektor umożliwia przesyłanie gazu między Polską i Litwą. To strategiczna inwestycja PGE dla Białegostoku i regionu. Zabezpiecza ona energetycznie mieszkańców stolicy Podlasia, po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Przez lata Białystok był zasilany z dwóch stron – z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze wschodu, od blisko roku gaz płynął tutaj tylko od strony stolicy. Teraz Podlasie jest bezpieczne i może być zaopatrywane w gaz także od strony Litwy.

Jak podkreśla Wicepremier Jacek Sasin: „Polska w końcu zrzuciła z siebie rosyjskie jarzmo, które przez kilka dziesięcioleci stanowiło zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego”.

– Dzisiaj całość surowców energetycznych trafia do Polski z innych kierunków. Jeśli chodzi o kierunek rosyjski, to nie ma ani 1 metra sześciennego gazu z Rosji, ani 1 litra ropy naftowej, ani 1 tony rosyjskiego węgla – argumentuje Wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier podkreśla, że rząd wspiera gazyfikacje gmin,  która jest ważnym elementem transformacji energetycznej, zwłaszcza regionów do tej pory zaniedbanych. Inwestycje Spółek Skarbu Państwa w tę infrastrukturę są odpowiedzią na oczekiwanie obywateli, aby mieli ciepło w domach i by czuli się bezpiecznie.

– Kiedy objęliśmy rządy w 2015 r. na 118 gmin w woj. Podlaskim zaledwie w 24 gminach była sieć gazownicza, przez te ostatnie lata udało się prawie podwoić tę ilość – dodatkowe 19 gmin uzyskało dostęp do sieci gazowniczej – mówi Wicepremier Jacek Sasin

Połączenie z Litwą otwiera także północno-wschodnią Polskę na dostawy gazu, który Grupa ORLEN odbiera w gazoporcie w Kłajpedzie, co umożliwia nam sprowadzenie przez litewski terminal 0,5 mld m3 gazu rocznie.

– Polityka dywersyfikacji dostaw źródeł surowców oraz inwestycji w infrastrukturę energetyczną sprawdziła się, bo zapewnia Polsce niezależność gospodarczą oraz bezpieczeństwo energetyczne jej obywateli – uzasadnia Wicepremier Jacek Sasin

Przykładem takiej właśnie polityki była m. in.: Rozbudowa Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, Budowa gazociągu Baltic Pipe, interkonektorów ze Słowacją i Litwą czy połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Wcześniej do naszego kraju sprowadzano z Rosji ok 90% gazu, dzisiaj 0%. Dzięki  takim inwestycjom Polsce nie zabrakło gazu pomimo wstrzymania jego dostaw z kierunku wschodniego.

Wicepremier Jacek Sasin podczas pobytu na Podlasiu spotkał się także z mieszkańcami w Wysokiem Mazowieckiem i złożył kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II w Zambrowie.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wpis został opublikowany 20 mar 2023 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.