Wspólne ustalenia wiceministrów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii o kierunkach wzmacniania niezależności energetycznej regionu
Wiceministrowie Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński i Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przeprowadzili rozmowy z wiceministrami państw bałtyckich oraz członkami unijnej dyrekcji generalnej ds. energii dot. bezpieczeństwa energetycznego regionu. W dyskusji udział wzięli również przedstawiciele operatorów systemów przesyłowych z Polski oraz państw bałtyckich. Wydarzenie odbyło się 9 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Jak zaznaczył Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, spotkanie w formacie wiceministrów odpowiedzialnych za energetykę, a tym samym za sprawny przebieg synchronizacji sieci elektroenergetycznej, to ważny impuls dla obecnych na spotkaniu operatorów systemów przesyłowych.
– Jestem przekonany, że przy wsparciu Komisji Europejskiej proces synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną przebiegnie sprawnie i na czas – powiedział.
Główny temat spotkania stanowiła kwestia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w regionie, w tym w szczególności poprzez synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich.
– Kluczowy aspekt synchronizacji systemów elektroenergetycznych stanowi zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w regionie. Należy przy tym podkreślić, że nie jest to projekt komercyjny, lecz złożona inwestycja, mająca znaczące przełożenie na bezpieczeństwo energetyczne regionu. W związku z agresją Rosji na Ukrainę jego znaczenie istotnie wzrosło – podkreśliła Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Podczas spotkania przypomniano, że synchronizacja państw bałtyckich jest kluczowym i strategicznym projektem, co zostało podkreślone w politycznej mapie drogowej dotyczącej wdrożenia synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną siecią europejską przez Polskę, podpisanej przez państwa bałtyckie, Polskę i Komisję Europejską w 2019 r. w Brukseli.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska