News » Politechnika Lubelska stawia na energię odnawialną

Politechnika Lubelska stawia na energię odnawialną

1 mar 2023 Możliwość komentowania Politechnika Lubelska stawia na energię odnawialną została wyłączona

 Przed budynkiem Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej  stanął kontener do zabudowy systemu magazynowania energii elektrycznej. Waży on ponad 12 ton, a jego wymiary to 6 m x 2,5 m x 2,8 m. Będzie on wyposażony w najnowszą technologię baterii litowo-jonowych NMC oraz LFP.

– Moc samego kontenera to 330 kW oraz energia gromadzona – 330 kWh. Jeżeli byśmy chcieli to porównać do na przykład typowego samochodu elektrycznego, to taki pojazd gromadzi maksymalnie 40 kWh, a nasz kontener będzie ich miał ponad 330. Jeżeli chodzi o moc kontenera to wynosić ona będzie 330 kW, to 30 razy więcej niż potrzeby typowego domku jednorodzinnego – mówi Kierownik Projektu dr inż. Dariusz Zieliński, Kierownik Zakładu Przetwarzania i Magazynowania Energii Elektrycznej Politechniki Lubelskiej.

Taki kontener będzie zdolny do obsługi i bilansowania energetycznego budynków Politechniki Lubelskiej. Jego zadaniem jest w szczególności poprawa bezpieczeństwa energetycznego, obniżenie rachunków za energię elektryczną oraz zarządzanie i zbilansowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

W jaki sposób?

– Magazyn energii możemy ładować, kiedy energia elektryczna jest najtańsza, a rozładowywać w momentach, kiedy jest najdroższa. Dlatego warto gromadzić energię w godzinach nocnych, kiedy jest najtańsza, i oddawać w szczycie porannym i popołudniowym, wykorzystując taryfę nocną i dzienną – wyjaśnia dr inż. Zieliński.

Dodatkowo, układem pomocniczym dla tego kontenera jest już zainstalowany w Laboratorium Zakładu Przetwarzania i Magazynowania Energii Elektrycznej system magazynów energii o mocy 300 kVA i pojemności 200 kWh.

Sumaryczna moc dyspozycyjna magazynów przekracza więc 500 kVA, zaś pojemność – 500 kWh.

Oba magazyny energii są efektem prac badawczych realizowanych przez Politechnikę Lubelską we współpracy z MPK Lublin oraz Tele-Fonika Kable.

Politechnika Lubelska ma w planach kolejne inwestycje w energię odnawialną.

– Postanowiliśmy być nie tylko konsumentem energii, ale i jej producentem. Dzięki inwestycjom w fotowoltaikę m.in. instalowaniu paneli na uczelnianych dachach i ścianach budynków oraz na terenach zielonych, będziemy mieć 500 kVA, które w sposób znaczący zaspokoją potrzeby Politechniki lubelskiej. Około 20% energii elektrycznej będzie pochodziło właśnie ze źródeł odnawialnych – zapowiada Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Nasza uczelnia chce pójść jeszcze o krok dalej. – Zastanawiamy się nad tym, aby postawić na uczelni magazyny związane z produkcją na przykład zielonego wodoru, ale to jest jeszcze daleka przyszłość – mówi Rektor.

Źródło: Politechnika Lubelska

Wpis został opublikowany 1 mar 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.