Ogólnopolski program „Ekopracownia – zielone serce szkoły”
Wkrótce szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całej Polski będą mogły skorzystać z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”, w ramach którego otrzymają dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej. Dzięki temu wsparciu uczniowie zyskają przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
– Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna wzmacniać naturalną ciekawość świata. Stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania. Wierzymy, że nauka w nowoczesnych ekopracowniach przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko – tłumaczy Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
WFOŚiGW w Szczecinie ogłosił już terminy naboru wniosków konkursowych dla województwa zachodniopomorskiego. W najbliższych dniach WFOŚiGW w Lublinie, Olsztynie, Opolu i Warszawie poinformują o terminach konkursów dla swoich województw. Regulamin naboru oraz formularze wniosków o dofinansowanie zostaną umieszczone na stronach internetowych WFOŚiGW.
Zgodnie z harmonogramem konkursu, najpóźniej do końca maja 2023 roku z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy, a na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze. Na terenie każdego powiatu w całej Polsce powstaną co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł. Łącznie zostanie utworzonych 760 ekopracowni.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska