Ciepłownictwo » Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy

Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy

17 lut 2023 Możliwość komentowania Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy została wyłączona

Elektrociepłownia Gdyńska, należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumii i Kosakowie. Od 16 lutego 2023 r. z tego ciepła korzystają także mieszkańcy Redy, podłączeni do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”.

Do tej pory ciepło do 6,5 tys. mieszkań w Redzie dostarczała prawie 40-letnia miejska ciepłownia o mocy zainstalowanej 34 MW, zużywająca rocznie około 11 tys. ton węgla. Brakujący odcinek sieci ciepłowniczej o długości 380 m został zbudowany przez „Koksik”. Na realizację projektu pn. „Połączenie systemu ciepłowniczego MPCK „Koksik” z gdyńską siecią ciepłowniczą zasilaną z elektrociepłowni PGE EC w Gdyni” pożyczki w wysokości 2,3 mln zł udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ciepłownia w Redzie wyłączona zostanie z ciągłej eksploatacji, natomiast pozostanie jako dodatkowe źródło dostaw ciepła do redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.

Nie kryjemy zadowolenia z faktu, iż coraz więcej Klientów wybiera ciepło z Elektrociepłowni Gdyńskiej, wytwarzane w wysokosprawnej kogeneracji, tzn. w łącznym procesie wytwarzania ciepła z energią elektryczną, i docenia jego ekologiczne i ekonomiczne przewagi – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

– Na Pomorzu ciepło połączyło nie tylko miasta: Gdynię, Rumię, Redę oraz Gminę Kosakowo, ale podniosło poziom partnerstwa pomiędzy władzami samorządowymi, producentami ciepła i jego dostawcami do mieszkańców. Tylko wspólne działanie doprowadzi nas do maksymalnego wykorzystania jeszcze dużego potencjału ciepła sieciowego na Pomorzu – dodała Elżbieta Kowalewska.

– Z tym faktem wzrasta również nasza odpowiedzialność za realizację transformacji polskiego ciepłownictwa zgodnie z wyzwaniami klimatycznymi. W strategii PGE Energia Ciepła zadeklarowaliśmy, iż do 2030 r. 70% produkcji ciepła i energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych – dotyczy to zarówno Elektrociepłowni Gdyńskiej jak i  Gdańskiej. Jest to zadanie ambitne i wymaga dużej determinacji ze względu na jego ogromną kapitałochłonność i realizację w okresie tak zmieniającego się otoczenia zewnętrznego – dodała Elżbieta Kowalewska.

Ciepło sieciowe produkowane w kogeneracji czyli w skojarzeniu z energią elektryczną to aktualnie optymalny sposób ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach: przyjazny dla środowiska, bezobsługowy, niezawodny, bezpieczny i konkurencyjny cenowo.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 17 lut 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.