Monitoring obowiązku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% przez jednostki sektora finansów publicznych
Urząd Regulacji Energetyki przygotował formularz sprawozdawczy dotyczący zużycia energii elektrycznej.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r.[1], która weszła w życie 18 października 2022 r., nałożyła na kierowników jednostek sektora finansów publicznych (JSFP) obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10% zużycia energii elektrycznej. Intencją wprowadzenia tej regulacji była realizacja wyższych standardów poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym oraz wzmocnienie działań przekładających się na ustabilizowanie sytuacji na rynku energii elektrycznej.
Przepisy wspomnianej ustawy przyznały Prezesowi URE kompetencje do weryfikowania działań podjętych przez zobowiązane do uzyskania oszczędności JSFP oraz do nakładania kar za brak ich realizacji lub brak poinformowania regulatora o podjętych działaniach w ustawowym terminie.
Kto został zobowiązany do zmniejszenia zużycia energii?
Obowiązek podejmowania działań w celu zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach (lub częściach budynków) oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy mają wszystkie podmioty stanowiące jednostki sektora publicznego[2], a więc m. in.:
- organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
- jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki;
- związki metropolitalne;
- instytucje gospodarki budżetowej;
- państwowe fundusze celowe;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
- Narodowy Fundusz Zdrowia;
- uczelnie publiczne;
- Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
- państwowe i samorządowe instytucje kultury.
Pierwsze sprawozdanie z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej za grudzień 2022 r., kierownicy zobowiązanych jednostek muszą złożyć Prezesowi URE do 31 marca 2023 r. Kolejny raport, za cały 2023 r., trzeba będzie złożyć do 31 marca 2024 r.
Punktem odniesienia dla redukcji zużycia energii w grudniu 2022 r jest średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019[3]. Natomiast oszczędności osiągane w 2023 r. należy odnieść do całkowitego zużycia energii elektrycznej w 2022 r.
Co ważne, do całkowitego zużycia energii elektrycznej, od poziomu którego liczone są oszczędności, nie wlicza się zużycia energii:
- w budynkach wykorzystywanych na potrzeby obronności państwa;
- przez urządzenia techniczne i instalacje zapewniające ciągłość działania infrastruktury informatycznej jednostek sektora finansów publicznych (np. zużycie energii elektrycznej na potrzeby pracy serwerowni, której działanie z racji pełnionej funkcji nie powinno być ograniczane);
- w obiektach stanowiących infrastrukturę krytyczną zlokalizowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej[4].
Jak można ograniczyć zużycie energii?
Zmniejszanie zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych może odbywać się poprzez działania beznakładowe, bądź też przez przedsięwzięcia inwestycyjne[5]. Można do nich zaliczyć:
- ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, np. wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;
- zapewnienie określonej temperatury pomieszczeń: np. przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;
- modernizację lub wymianę oświetlenia;
- zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;
- wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów;
- wykorzystanie do ogrzewania zajmowanych budynków ciepła odpadowego z serwerowni.
***
Formularz sprawozdawczy, w którym należy zgłosić informacje o oszczędnościach wraz z instrukcją jego wypełnienia, znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej URE w zakładce Formularz sprawozdawczy – zużycie energii elektrycznej przez JSFP.
[1] Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127).
[2] Zgodnie z art. 37 ust. 1 i 3 ustawy z dn. 7.10.2022 r.
[3] Ze względu na fakt, że w latach 2020-2021 zmagaliśmy się w kraju z sytuacją pandemiczną, która powodowała istotne ograniczenia zużycia energii, jako podstawę do obliczeń oszczędności energii elektrycznej w grudniu 2022 r. określono średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019.
[4]Chodzi o infrastrukturę krytyczną ujętą w wykazie, o którym mowa w art. 5b ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 261 z póżn. zm.).
[5] Uzasadnienie do projektu ustawy z dnia 29 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, s. 12.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki