Ciepłownictwo » Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków? Webinarium i spotkania regionalne dla właścicieli, zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków? Webinarium i spotkania regionalne dla właścicieli, zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

2 sty 2023 Możliwość komentowania Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków? Webinarium i spotkania regionalne dla właścicieli, zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych została wyłączona

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób obniżyć koszty utrzymania budynku, którym zarządzasz? Szukasz informacji na temat finansowania wymiany źródeł ciepła we wspólnocie mieszkaniowej i budynku wielorodzinnym? Chciałbyś sfinansować termomodernizację bloku, ale nie wiesz, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć? Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zaprasza do udział w webinarium i serii spotkań regionalnych z udziałem przedstawicieli spółek ciepłowniczych, ekspertów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska. Webinarium „Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynków?” odbędzie się już 10 stycznia (wtorek) w godz. 11:00-13:00.

– Koszty związane z ogrzewaniem stanowią jedną z ważniejszych pozycji w budżecie dla wielu zarządców nieruchomości, administratorów budynków wielorodzinnych, przedsiębiorców czy szeregu instytucji publicznych – podkreśla Dorota Jeziorowska, Dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Dlatego tak istotne jest oszczędzanie ciepła przez lokatorów i użytkowników. W ten sposób można osiągnąć realne oszczędności finansowe, jednocześnie dbając o środowisko i zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Pozyskane w ten sposób środki finansowe można przeznaczyć na inwestycje, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizację budynku.

Eksperci przygotowali praktyczne porady, które mogą pomóc w skutecznym oszczędzaniu ciepła. Rekomendacje opracowane przez specjalistów pomogą w redukcji zużycia ciepła, a tym samym w ograniczeniu kosztów na ogrzewanie. Dzięki nim łatwiej będzie planować inwestycje i kluczowe czynności, które należy podjąć przed i w trakcie sezonu grzewczego, aby lepiej przygotować budynek do zimy.

– W ramach kampanii „Liczy się Ciepło” z jednej strony zakładamy dialog z indywidualnymi odbiorcami ciepła, z drugiej zaś działania wpływające na wzrost świadomości klientów instytucjonalnych: spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, samorządów, przedsiębiorstw oraz placówek użyteczności publicznej, na temat korzyści z termomodernizacji budynków czy wymiany źródeł ciepła – zaznacza D. Jeziorowska, Dyrektor PTEZ. – Spotkania regionalne i webinarium mają wyposażyć interesariuszy w wiedzę na temat tego, w jaki sposób postępować, jak planować i finansować inwestycje, aby zmniejszyć niepotrzebne zużycie ciepła w domach.

  • Webinarium odbędzie się 10 stycznia (wtorek) w godzinach 11:00-13:00. Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową: https://liczysiecieplo.pl/dla-profesjonalistow.
  • Spotkania regionalne odbędą się w Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Udział w wydarzeniach można zgłosić przez stronę: https://liczysiecieplo.pl.
    • Białystok 12 stycznia (czwartek)
    • Kraków 18 stycznia (środa)
    • Wrocław 24 stycznia (wtorek)
    • Katowice 31 stycznia (wtorek). 

Ogólnopolska kampania społeczna „Liczy się ciepło”

Ogólnopolska kampania społeczna zachęcająca do oszczędzania „Liczy się ciepło” ma zmotywować do bardziej racjonalnego zużycia ciepła w gospodarstwach domowych. Inicjatywa ma promować prooszczędnościowe postawy wśród Polaków. Kierowana jest do odbiorców ciepła sieciowego w całej Polsce, a także osób na co dzień korzystających z indywidualnych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Celem kampanii jest wzrost świadomości społecznej, dotyczącej korzyści z oszczędzania ciepła.

Porady, jak skutecznie oszczędzać ciepło można uzyskać odwiedzając stronę internetową www.liczysiecieplo.pl i samemu udając się na wirtualny spacer po mieszkaniu, samodzielnie weryfikując, jakie działania podjąć aby zaoszczędzić ciepło we własnym domu. Każdy użytkownik może przekonać się, w jaki sposób zacząć oszczędzać ciepło i tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania swojej nieruchomości.

Inicjatywa „Liczy się ciepło” zwraca uwagę na znaczenie ekologii i wpływ oszczędzania ciepła na środowisko. Jednym z elementów projektu jest kampania edukacyjna dotycząca rządowych programów dotacyjnych, wspierających termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła.

Kampania jest odpowiedzią na badanie konsumenckie zrealizowane jesienią 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. na zlecenie PTEZ. Respondenci zostali zapytani o codzienne zwyczaje dotyczące ogrzewania miejsca zamieszkania. Badanie pozwoliło poznać poziom świadomości konsumentów ciepła i ich sposobów na jego oszczędzanie. Już dziś wiemy, że Polacy czują się niedoinformowani i poszukują poradnictwa w zakresie oszczędzania ciepła.

Przewodnikami, którzy będą doradzać w kwestii oszczędzania energii są Iza i Marek Ciepłopolscy – małżeństwo, które stara się zadbać o komfort cieplny we własnym mieszkaniu, dyskutując o przyzwyczajeniach i nawykach dotyczących ogrzewania. Na stronie na Facebooku i w serwisie Tik Tok użytkownicy mogą śledzić perypetie dwójki bohaterów, a tym samym znajdować inspiracje do wdrożenia we własnym domu.

Patronami honorowymi kampanii są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Ochrony Środowiska.

Więcej informacji o kampanii Liczy się ciepło znaleźć można:

  • na stronie www.liczysiecieplo.pl
  • na stronie na Facebooku: www.facebook.com/liczysiecieplo
  • na profilu na TikToku: www.tiktok.com/@liczysiecieplo.pl
  • na stronie www.ptez.pl
  • na profili na Twitterze @kogeneracjaPTEZ. 

„Liczy się ciepło” wspiera kampanię „Liczy się energia” organizowaną przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Wpis został opublikowany 2 sty 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.