Rada ministrów UE ds. energii: Działania Polski na rzecz obniżenia cen gazu na rynku europejskim
– Wydaje się, że części państw zależy nie na ustanowieniu maksymalnego pułapu na gaz, co byłoby wielkim wsparciem dla obywateli w UE, a na utrzymaniu jak najwyższych cen gazu – mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa po posiedzeniu Rady UE ds. Energii, które odbyło się 13 grudnia 2022 r. w Brukseli. W obradach wziął udział również Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Głównym punktem kolejnej tury obrad unijnych ministrów energii był projekt rozporządzenia Rady o tymczasowym mechanizmie korekty rynku gazu. Projektowany mechanizm polegający na określeniu maksymalnych rynkowych cen za gaz ma przede wszystkim zmniejszyć obciążenia dla obywateli Unii Europejskiej i przedsiębiorstw działających na jej terenie oraz zapobiegać spekulacjom.
– Od kilku miesięcy Polska, wspólnie z grupą kilkunastu państw, apelowała do Komisji Europejskiej o podjęcie działań, które pozytywnie wpłyną na obniżenie cen gazu w UE – powiedziała Minister Anna Moskwa.
Rada ministrów UE ds. energii nie wypracowała jednak wspólnych rozwiązań podczas ostatnich obrad, a ich kontynuacja zaplanowana jest na poniedziałek (19 grudnia br.). Jak podkreślała minister klimatu i środowiska rząd dokłada wszelkich starań, aby w zaistniałej sytuacji zagwarantować Polakom stabilną i akceptowalną cenę gazu.
Rozwiązanie gwarantujące cenę na poziomie z 2022 r. zostało już przyjęte przez Sejm, 14 grudnia br. będzie dyskutowane przez Senat.
– Jedynym pozytywnym akcentem dzisiejszej dyskusji, było wprowadzenie do wzięcia pod uwagę ustalenia pułapu cenowego na poziomie 160 euro/MWh – powiedziała po posiedzeniu Rady Minister Anna Moskwa.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska