Wiceminister Małgorzata Golińska na konferencji „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS”
Podsumowanie wyników projektu na temat zapobiegania zanieczyszczeniom, realizowanego przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, było głównym tematem konferencji „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS”. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2022 r., udział wzięła Wiceminister Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska.
Podczas konferencji wiceminister Małgorzata Golińska, jako przewodnicząca Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, wręczyła certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości polskim firmom. Firmy te realizują zasady Czystszej Produkcji (CP), czyli strategii ochrony środowiska bazującej na ciągłym zapobieganiu zanieczyszczeniom i marnotrawstwom u źródeł ich powstawania – oraz zamykaniu obiegów materiałowych zgodnie z zasadami GOZ. Wpis do tego rejestru uzyskują przedsiębiorstwa i instytucje wyróżniające się w zakresie realizacji Czystszej Produkcji, które równocześnie mogą wykazać się szeroko pojętymi działaniami prospołecznymi, wykraczającymi poza sferę ochrony środowiska.
– Akademia Czystszej Produkcji, realizowana przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, to kurs adresowany do firm, w ramach którego wdrażane są w przedsiębiorstwach systemy zarządzania środowiskowego, w tym wiele inwestycji i dobrych praktyk godnych naśladowania – podkreśliła Wiceminister Golińska.
Wiceminister klimatu i środowiska doceniła także statystyki Polskiego Ruchu CP, wyliczając, że w zakończonych dotąd szkół i akademii przeszkolono już 1126 instytucji oraz wdrożono 815 Projektów CP i przeszkolono 1620 Ekspertów Czystszej Produkcji.
W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy wysłuchali także wykładów na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Polsce, a także roli Programu Czystszej Produkcji w GOZ, EMAS w GOZ oraz oceny cyklu życia wyrobu (ang. LCA) oraz analizy śladu węglowego w praktyce biznesowej. Dodatkowo przedstawiciele siedmiu firm, które ukończyły trzy edycje Akademii Czystszej Produkcji, przedstawili proekologiczne rozwiązania swoich przedsiębiorstw.
Wspólnie z wiceminister Małgorzatą Golińską certyfikaty wręczali: zastępca p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz prezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP Michał Cichy.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska