Ciepłownictwo » Rozporządzenie MKiŚ aktualizujące przepisy wykonawcze do tzw. ustawy o źródłach ciepła

Rozporządzenie MKiŚ aktualizujące przepisy wykonawcze do tzw. ustawy o źródłach ciepła

29 lis 2022 Możliwość komentowania Rozporządzenie MKiŚ aktualizujące przepisy wykonawcze do tzw. ustawy o źródłach ciepła została wyłączona

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozporządzenie, które aktualizuje przepisy wykonawcze do ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dalej: ustawa o źródłach ciepła).

W ramach ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. wprowadzono następujące zmiany dotyczące dodatków dla podmiotów wrażliwych:

  • rozszerzono katalog tzw. podmiotów wrażliwych o związki zawodowe w zakresie, w jakim zużywają one ciepło na potrzeby podstawowej działalności (art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. s ustawy o źródłach ciepła);
  • przewidziano możliwość otrzymania dodatku także przez te podmioty wrażliwe, których główne źródło ciepła nie jest wpisane do CEEB, ale które jest źródłem spalania paliw wymagającym uzyskania pozwolenia albo zgłoszenia na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm.) (art. 26 w ust. 1 pkt 2 ustawy o źródłach ciepła).

W konsekwencji zmian opublikowano nowy wzór wniosku dla podmiotów wrażliwych – rozporządzenie Ministra Klimatu Środowiska z dnia 25 listopada 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła (Dz. U. poz. 2432).

Wniosek dostępny jest także pod linkiem: wniosek dla podmiotów wrażliwych.

Ponadto, w ramach ww. ustawy wprowadzono poniższe zmiany dotyczące dodatków dla gospodarstw domowych:

  • warunkowe odstępstwo od zasady jeden adres = jeden dodatek (art. 24 ust. 5a ustawy
    o źródłach ciepła);
  • doprecyzowanie, że dodatek wynosi 3 000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego (24 ust. 11 pkt 1 ustawy o źródłach ciepła);
  • możliwość przyznania dodatku z urzędu w przypadku niezłożenia deklaracji CEEB lub wniosku przez osobę uprawnioną (art. 24 ust. 25a i 25b ustawy o źródłach ciepła).

Przypominamy także, o wcześniejszych zmianach wprowadzonych do ustawy o źródłach ciepła:

  • Rozstrzygnięto, że złożenie wniosku o przyznanie dodatku węglowego nie przesądza o odrzuceniu wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych/dodatku dla podmiotów wrażliwych. Ważne jest aby taki dodatek nie został uprzednio przyznany (art. 27 ust. 2 ustawy o źródłach ciepła).
  • Rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do otrzymania dodatku dla podmiotów wrażliwych o (art. 26 ust. 1a–1d ustawy o źródłach ciepła). Otrzymają go także m.in. wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe wytwarzające ciepło na potrzeby podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1, wprowadzane do sieci ciepłowniczej ze źródeł o mocy wyższej niż 11,6 MW, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania – w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby określone w tych przepisach.
  • Unormowano przypadek gdy koszty zakupu paliwa dla podmiotu wrażliwego zostały poniesione przez organ prowadzący ten podmiot wrażliwy i finansujący podstawową działalność tego podmiotu.
  • Doprecyzowano, że obliczenia dodatku dla podmiotów wrażliwych powinny być dokonane na podstawie dokumentów sprzedaży potwierdzających datę nabycia, ilość oraz koszt zakupionego i dostarczonego paliwa, które mogą być wystawione na organ prowadzący podmiot wrażliwy i finansujący jego podstawową działalność (art. 26 ust. 6a ustawy o źródłach ciepła).

Aktualne brzmienie przepisów ustawy dostępne jest jako tekst ujednolicony, pod niniejszym linkiem.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 29 lis 2022 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.