Trwają zapisy do Planety Energii. Ruszyła 11. edycja projektu edukacyjnego dla dzieci
Już po raz 11. zapraszamy do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Planeta Energii. W nowej edycji uczniowie poznają świat przyrody wokół nas i dowiedzą się dlaczego tak ważna jest troska o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym. Do nowej edycji projektu zgłosiło się już 200 szkół! Zapisy do projektu trwają do 27 listopada.
Planeta Energii to przykład ciekawie opowiedzianych historii, które są przekazywane dzieciom w atrakcyjny i nieszablonowy sposób. Program zapewnia dostęp do bogatej i interesującej bazy multimediów oraz interaktywnych lekcji dla dzieci. Dla nauczycieli i rodziców oznacza to realną pomoc przy wyjaśnianiu trudnych zagadnień, a dla uczniów możliwość uczestnictwa w intrygującej i angażującej lekcji. Dodatkowo w sekcji „Kraina bioróżnorodności” udostępniono materiały wideo i interaktywne zadania, w formie internetowego kursu dla dzieci. Dzięki nim każdy może po szkole pogłębić informacje i sprawdzić swoją wiedzę w teście podsumowującym każdy z trzech odcinków. Wirtualne wycieczki przyrodnicze z Planetą Energii mogą też stanowić inspirację do rodzinnych wypraw, czy inicjatyw wspierających przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu, wokół domu lub osiedla. Ze wszystkich materiałów multimedialnych na PlanetaEnergii.pl można korzystać bez ograniczeń oraz potrzeby logowania.
Zadbajmy razem o nasze otoczenie
Nowe scenariusze zajęć i nowa misja na Planecie Energii poświęcona bioróżnorodności ukazuje konieczność troski o środowisko naturalne, szczególnie na poziomie lokalnym. Jej głównym celem jest zachęcanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców do postaw, które przyczynią się do zachowania różnorodności biologicznej wokół nas: m.in. poprzez wspólne budowanie budek lęgowych, karmników czy „hibernakulum” dla zwierząt.
Jak dołączyć do Planety Energii?
Planeta Energii skierowana jest do uczniów klas 0-III szkół podstawowych i zerówek przedszkolnych. By wziąć udział w programie wystarczy, że nauczyciel zarejestruje klasę na stronie PlanetaEnergii.pl (PlanetaEnergii.pl/rejestracja), a następnie przeprowadzi z uczniami zajęcia na temat bioróżnorodności w oparciu o udostępnione scenariusze oraz karty pracy i opisze przeprowadzone działania w sprawozdaniu. Rejestracja trwa od 28 października do 27 listopada br.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
Do programu warto dołączyć jak najszybciej. Wszystkie placówki, którą chcą wziąć w nim udział zachęcamy do rejestracji i przesłania sprawozdań. Dla pierwszych 100 szkół i przedszkoli, które zrealizują zadanie, przygotowano gwarantowane „Bio-pakiety”, czyli zestaw zawierający m.in. domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz gry edukacyjne. Wszystko wykonane z naturalnych polskich materiałów, do wspólnego zmontowania i udekorowania przez uczniów, a następnie do wykorzystania przy wspieraniu rozwoju przyrody na terenie swojej placówki. Dodatkowo trzy szkoły, które zrealizują projekt w najciekawszy, najbardziej atrakcyjny sposób, otrzymają na realizację własnej strefy bioróżnorodności vouchery o wartości 10 000 zł każdy. Ponadto odwiedzą je ambasadorowie – dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i przyrodnik Krzysztof Konieczny, którzy przeprowadzą z uczniami wyjątkową lekcję o bioróżnorodności.
Inauguracja w wyjątkowym ogrodzie
28 października w Olivia Garden, czyli w zielonej enklawie kompleksu Olivia Centre w Gdańsku, została przeprowadzona lekcja inaugurująca XI edycję programu. Przyrodnik Krzysztof Konieczny wprowadzał w fascynujący świat przyrody dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35. Podczas spotkania opowiedział o niesamowitych roślinach i zwierzętach, które można spotkać tuż za rogiem, bez wyruszania w egzotyczną podróż na drugi koniec świata. Uczniowie wzięli udział również w warsztatach, w ramach których montowali karmniki dla ptaków, malowali ekologiczne magnesy na lodówki i dekorowali budki lęgowe, które zostaną powieszone na drzewach wokół ich szkoły.
Jeszcze więcej o projekcie można znaleźć tu: https://media.energa.pl/pr/775041/energa-zacheca-dzieci-by-dbac-o-przyrode-na-naszej-planecie
Źródło: ENERGA SA