Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej w Olsztynie
4 października br. podpisano umowę o udostępnienie środków pomiędzy NFOŚiGW a WFOŚiGW w Olsztynie na realizację Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. W uroczystości wziął udział Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Niezwykle istotna jest edukacja ekologiczna w zakresie odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałania emisjom oraz niskoemisyjnego transportu, a oprócz tego prowadzenia edukacji w szerszym zakresie – mówi Sławomir Mazurek, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki pozyskane w ramach Programu będą służyły podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców regionu a także turystów licznie odwiedzających Warmię i Mazury. Są to bardzo ważne kwestie, które służą kształtowaniu postaw proekologicznych – dodaje wiceprezes Sławomir Mazurek.
Program realizowany będzie w latach 2022-2025. Na działania w województwie warmińsko-mazurskim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 3,5 mln zł., przy czym pierwszą wypłatę w formie zaliczki wysokości 2,9 mln zł zaplanowano na początek 2023 r. a kolejną wypłatę w kwocie 600 tys. na 2024 r.
Nabór wniosków ogłoszony przez WFOŚiGW w Olsztynie będzie, zgodnie z założeniami programu, zakładał składanie wniosków ramach 4 części tematycznych: 1.Ochrona środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój, 2. Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna, 3. Czyste Powietrze oraz 4. Niskoemisyjny transport
W uroczystości podpisania umowy uczestniczył Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Zarząd WFOŚIGW w Olsztynie.
Warto podkreślić, że WFOŚiGW w Olsztynie od wielu lat wspiera i realizuje wiele form edukacji ekologicznej. Każdego roku prowadzone są nabory wniosków w trybie konkursowym w programach dotacyjnych „Edukacja ekologiczna” oraz „Edukacja ekologiczna – Mikrogranty”. W ramach nowego Programu WFOŚiGW w Olsztynie planuje ścisłą współpracę z podmiotami, które mają już doświadczenie i potencjał w sferze działań edukacyjnych.
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej