News » Nowa mapa radiacyjna Polski Państwowej Agencji Atomistyki

Nowa mapa radiacyjna Polski Państwowej Agencji Atomistyki

22 wrz 2022 Możliwość komentowania Nowa mapa radiacyjna Polski Państwowej Agencji Atomistyki została wyłączona

Ma przystępną grafikę, więcej niż do tej pory funkcji, jest łatwa w użytkowaniu i spełnia najnowsze standardy dotyczące publikacji internetowych. Zapraszamy do korzystania z nowej mapy radiacyjnej kraju, dostępnej na stronie PAA.

Nowa mapa pokazuje bieżące wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych – po otwarciu wystarczy w „Menu” rozwinąć „Stacje PMS”, a następnie wybrać „Moc dawki”. Zainteresowani mogą korzystać z dostępnych, różnorodnych podkładów mapowych, które mają pomóc w otrzymaniu możliwie pełnej informacji przestrzennej. Dostępne są:

  • OpenStreetMap – powszechnie dostępna mapa stosowana np. w nawigacji;
  • ortofotomapa – mapa złożona ze zdjęć z perspektywy „lotu ptaka”;
  • cieniowanie i hipsometria – mapa odwzorowująca ukształtowanie terenu;
  • mapa podkładowa BDOO i BDOT10k – przedstawia sieć głównych dróg w Polsce;
  • proste mapy zarysowujące granice Polski, województw oraz umiejscowienie głównych rzek.

Użytkownicy nowego portalu mapowego PAA mogą odczytywać wartości poszczególnych stacji – wystarczy najechać na wybraną lokalizację. Udostępniamy też dane historyczne – każdy może sprawdzić wskazania aparatur odnotowane w wybranym przedziale czasowym. Wyniki dostępne są w dwóch formatach do wyboru: tabelarycznym lub w postaci wykresu.

Legenda dla stacji jest tak dobrana, aby była zgodna ze sposobem publikacji danych z systemu europejskiego monitoringu radiacyjnego EURDEP https://remap.jrc.ec.europa.eu/Consent/Simple.aspx.

Nowa mapa sytuacji radiacyjnej w Polsce to jeden z elementów wdrażania w Państwowej Agencji Atomistyki Komputerowego Centrum Analizy Danych (KCAD). KCAD to nowoczesne narzędzie, które ułatwi pracę ekspertom zajmującym się bieżącą oceną oraz analizą sytuacji radiacyjnej. Centrum to zintegrowany system informatyczny – składa się z bazy danych monitoringu radiacyjnego oraz narzędzi do szczegółowej analizy i raportowania.

Nowy portal – nowe możliwości

Nowa mapa jest portalem rozwojowym. PAA zamierza dodać w najbliższej przyszłości wskazania dziewięciu stacji pomiarowych, które należą do GIOŚ – IMiGW. Będziemy publikowali również wyniki badań laboratoryjnych promieniotwórczości w różnych próbkach środowiskowych (np. wody Morza Bałtyckiego, wody powierzchniowe, gleba) oraz żywności.

Jak czytać mapę radiacyjną Polski?

Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w nanosivertach na godzinę (nSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).

W większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 100 nSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 100 nSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 200, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 300 nSv/h.

Zakres powyżej 300 nSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 300 nSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rozwój monitoringu – działania PAA

System krajowego monitoringu sytuacji radiacyjnej składa się aktualnie z ponad 70 przyrządów pomiarowych, w tym z 40 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych Państwowej Agencji Atomistki. To tzw. stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station). Od 2016 r. Agencja rozwija ten system. W ciągu ostatnich lat PAA zakupiła ok. 50 nowoczesnych stacji PMS, które  instalowane są w nowych lokalizacjach, także wzdłuż wschodniej granicy. Wysłużone aparatury wymieniane są natomiast na nowe aparatury. Rozwój monitoringu krajowej sytuacji radiacyjnej wynika przede wszystkim z Programu polskiej energetyki jądrowej, czyli programu budowy w kraju elektrowni jądrowych. Zgodnie z założeniami tego programu, do 2033 r. w kraju ma funkcjonować ok. 150 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Jak działa monitoring radiacyjny Polski? Zobacz film

 

Wpis został opublikowany 22 wrz 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.