Szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej – tarcza solidarnościowa
– Tarcza Solidarnościowa ma chronić przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin – mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Obserwowany wzrost cen energii elektrycznej dotyka nie tylko Polski, ale również innych państw unijnych. Wynika on z nałożenia się szeregu niesprzyjających okoliczności, w szczególności inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego polski Rząd podejmuje szereg działań, by w dobie globalnego kryzysu wspierać polskich przedsiębiorców.
Podczas wspólnej konferencji, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy zaprezentowana została Tarcza Solidarnościowa, czyli kolejny pakiet rozwiązań, mający na celu złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej.
– Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh – mówiła Minister Anna Moskwa.
– W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę – powyżej 2000 lub 2600 kWh. Dodatkowo, po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji, lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością – jeden dokument potwierdzający – tłumaczyła Minister Klimatu i Środowiska.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska