Rusza budowa ostatniego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów
Na początku lutego br. GAZ-SYSTEM zawarł umowę z wykonawcą na budowę ostatniego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów na odcinku od Leśniewic do Rawy Mazowieckiej.
Gazociąg Gustorzyn – Wronów o łącznej długości ok. 308 km i średnicy 1000 mm jest kluczową inwestycją dla zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa dostaw gazu do klientów w centralnej Polsce. Główne zadanie nowego gazociągu to połączenie węzła i budowanej tłoczni gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z węzłem i tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Realizacja projektu podzielona jest na trzy etapy: etap I Gustorzyn – Leśniewice o dł. 54 km, etap II Leśniewice – Rawa Mazowiecka o dł. 100 km oraz etap III Rawa Mazowiecka – Wronów o dł. 154 km.
– Podpisana umowa oznacza, że cały gazociąg Gustorzyn-Wronów jest obecnie w fazie realizacyjnej. Planowane zakończenie tego projektu do końca 2023 r. umożliwi elastyczne sterowanie przesyłem gazu na południe Polski poprzez tzw. Bramę Północną (Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu) oraz Terminal FSRU, który powstanie w Gdańsku. Realizacja tej inwestycji zapewni równolegle ciągłość oraz bezpieczeństwo zwiększonych dostaw gazu do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej – powiedział Marcin Kapkowski, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Umowa została zawarta z konsorcjum firm: ROMGOS Sp. z o.o. ENGINEERING Sp. k. (Lider Konsorcjum), ROMGOS Gwiazdowscy Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS Piotr Walczak i wspólnicy Sp.k.
W listopadzie 2021 r. GAZ-SYSTEM zabezpieczył dostawę rur na potrzeby całej inwestycji Gustorzyn-Wronów. W ostatnim kwartale ubiegłego roku podpisano też umowy z wykonawcami robót budowlanych na pozostałych dwóch odcinkach.
Ważną korzyścią z realizacji tego projektu dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości wybudowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby lokalne.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity – Dz.U. z 2021, poz. 1836), tzw. „specustawa gazowa”.
Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest-PCI).
Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.