News » O cyfrowych danych na konferencji „Środowisko Informacji”

O cyfrowych danych na konferencji „Środowisko Informacji”

26 lis 2021 Możliwość komentowania O cyfrowych danych na konferencji „Środowisko Informacji” została wyłączona

Nowoczesne sposoby zbierania, przetwarzania i wykorzystywania cyfrowych danych o klimacie i środowisku to główny temat konferencji „Środowisko Informacji”. Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla przedstawicieli administracji, biznesu i środowiska naukowego, odbyło się 25 listopada 2021 r.

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce promować nowoczesne sposoby zbierania, przetwarzania i wykorzystywania cyfrowych danych o klimacie i środowisku oraz wyniki projektów w zakresie pozyskiwania i analizy danych środowiskowych – powiedział, otwierający konferencję, Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Na spotkaniu dyskutowano również o sposobach monitorowania klimatu i stanu środowiska oraz o zbieraniu i analizie danych środowiskowych na poziomie miast. Uczestnicy zapoznali się m.in.: z kwestią monitoringu sztucznego światła, projektem dedykowanym komunikacji z mieszkańcami podczas epizodów smogowych, czy systemem prognozowania jakości powietrza i ryzyka zdrowotnego w województwie śląskim.

Zaprezentowano też system poświęcony osłonie przeciwosuwiskowej, a także narzędzia przeznaczone do zbierania i wykorzystywania danych w ocenie ryzyka powodziowego oraz zabezpieczenia  przeciwpożarowego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Część wydarzenia poświęcona była wykorzystaniu danych teledetekcyjnych na potrzeby monitoringu środowiska.

Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju, przybliżył z kolei informacje o serwisie www.geoportal.gov.pl, zasady jego działania i funkcjonalności, a także przedstawił prezentację danych o charakterze środowiskowym oraz sposobie ich wykorzystania w praktyce. Ponadto zaprezentowano nową odsłonę Geoportalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakresie INSPIRE (węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej GIOŚ).

Na koniec konferencji poruszono temat funkcji otwartych danych środowiskowych na przykładach systemów poświęconych m.in.: planom uproszczonym lasu, jakości powietrza, zarządzania terenami pogórniczymi oraz zarządzania kryzysowego.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 26 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.