Startuje 4. edycja badania Lider Elektromobilności
Już po raz czwarty firma doradcza PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zrealizują badanie, którego celem jest wyłonienie firm najbardziej zaangażowanych w rozwój zrównoważonego transportu. Etap zgłoszeń potrwa do 10 listopada br.
Lider Elektromobilności 2021 to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek e-mobility. Do tej pory odbyły się już 3. edycje badania PSPA i PwC. Organizatorzy kierują konkurs do prywatnych i państwowych przedsiębiorstw oraz instytucji. Zgłaszać mogą się operatorzy flot samochodów, dostawcy pojazdów elektrycznych, infrastruktury ładowania oraz komponentów dla sektora motoryzacyjnego. Zgłoszenia będą przyjmowane również od podmiotów świadczących dla zeroemisyjnego transportu, w tym m.in. operatorów stacji ładowania, dostawców rozwiązań mobilnościowych czy instytucji finansowych.
– Tegoroczna edycja badania będzie wyjątkowa, tak jak 2021 r. jest wyjątkowy dla rynku e-mobility w Polsce. Od kiedy przyznaliśmy nagrody „Lidera” po raz pierwszy – w grudniu 2018 r., liczba samochodów z napędem elektrycznym na polskich drogach wzrosła ok. sześciokrotnie, zaś sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania została rozbudowana ponad trzykrotnie. Jednocześnie oferta rynkowa uległa rozszerzeniu dziesięciokrotnie: z 35 do ok. 350 różnych wariantów BEV i PHEV. Takie wydarzenia, jak wprowadzenie długo oczekiwanych dopłat do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania, jak również nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dają nadzieję, że rozwój zeroemisyjnego transportu w naszym kraju już niedługo zdecydowanie przyspieszy. Będzie to możliwe także dzięki firmom, które stale umacniają swoją pozycję w sektorze e-mobility nie tylko w Polsce, ale często również za granicą. To właśnie one są polskimi liderami elektromobilności i to na ich zgłoszenia czekamy – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, Wiceprezydent AVERE.
Firmy, które chcą wziąć udział w 4 edycji rankingu „Lider Elektromobilności”, powinny do 10 listopada 2021 r. wypełnić ankietę dostępną na stronie: https://www.pwc.pl/pl/wydarzenia/lider-elektromobilnosci-2021.html. Oceniając przesłane zgłoszenia kapituła rankingu zweryfikuje zawarte w nich informacje oraz dokona analizy porównawczej odpowiedzi. Na ocenę składają się zarówno inwestycje w badania, sprzedaż pojazdów i infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, jak i plany rozwoju zeroemisyjnego transportu. Podmioty, które w ostatnich 12 miesiącach w sposób najbardziej efektywny realizowały strategię sprzyjającą rozwojowi elektromobilności, zostaną nagrodzone tytułem Lidera Elektromobilności 2021.
– Kryzys zniknie, a sektor pozostanie. Pamiętajmy, że cele UE dla sektora transportu są i pozostaną surowe. Emisje transportowe muszą przecież spaść aż o 90% do 2050 r., aby osiągnąć cele unijne zgodne z Fit 55. Dlatego e-mobility przyspiesza. Wielkie koncerny motoryzacyjne powtarzają, że wszystko, co sprzedają, będzie zawierać informacje o emisji CO2 od początku łańcucha dostaw do końca. Tak w praktyce wygląda dla nich kwestia ESG. Polskie firmy muszą więc realnie zacząć zmieniać swoje modele biznesowe tak by nadążyć za tą fundamentalną przemianą. Warto być więc liderem tego procesu – mówi Piotr Michalczyk, Partner w PwC.
W poprzednich edycjach tytuł Lidera Elektromobilności otrzymały:
W 2018 r.: BMW Group Polska, Ekoenergetyka-Polska, GARO Polska, GreenWay Polska, Magenta Grupa TAURON oraz Nissan Sales CEE. Wyróżnienie w rankingu przyznano firmom: ABB, ING Bank Śląski, PKN ORLEN, Volvo Polska, Toyota Motor Poland Company Limited, Alphabet Polska Fleet Management, PGE Nowa Energia, ENGIE Polska, Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”, PRE Edward Biel, Triggo, QURIERS Przesyłki oraz Panek.
W 2019 r.: innogy Polska oraz Solaris Bus & Coach, a wyróżnienia zdobyli: Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o., Mercedes-Benz Polska, Johnson Matthey Battery Systems i Volkswagen Group Polska. Z kolei tytuł Globalnego Lidera Elektromobilności otrzymali: ABB Group, LG Chem, Nissan Motor Corporation, Tesla oraz Volkswagen AG.
W 2020 r.: Grupa Kapitałowa ORLEN, GARO Polska, InPost oraz Arval Service Lease Polska, a wyróżnienia zdobyli: GreenWay Polska, No Limit oraz Born Electric. Z kolei tytuł Globalnego Lidera Elektromobilności otrzymali: BMW, Hyundai, Ionity, Renault oraz Solaris.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, PwC oraz PSPA przyznają także tytuł „Global E-Mobility Leader”, które trafią do firm globalnych, dzięki którym transformacja branży motoryzacyjnej w kierunku nisko- i zeroemisyjności nabiera tempa w skali światowej. Eksperci rynku e-mobility w oddziałach firmy doradczej PwC na całym świecie, wskażą liderów elektromobilności w poszczególnych państwach. O wyborze zdecyduje Kapituła.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych