Elektroenergetyka » Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

19 paź 2021 Możliwość komentowania Polsko-japońskie rozmowy o energetyce została wyłączona

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.

Japonia jest jednym z głównych partnerów pozaeuropejskich Polski we współpracy energetycznej i klimatycznej. 28 grudnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła do wiadomości fakt prowadzenia prac w zakresie HTGR (ang. High Temperaturę Gas-cooled Reactors) i powierzyła jego realizację Ministrowi Klimatu i Środowiska.

W trakcie spotkania ministra klimatu i środowiska z ambasadorem Japonii omówiony został terminarz działań, których celem jest zacieśnienie współpracy dwustronnej w obszarze technologii HTGR oraz plany budowy reaktora eksperymentalnego w NCBJ w Świerku.

– Współpraca badawcza w zakresie HTGR z Japonią jest przykładem najbardziej innowacyjnego projektu badawczego, realizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poznanie wyników badań nad reaktorem demonstracyjnym o mocy 30 MW może mieć olbrzymie znaczenie dla przemysłu polskiego w procesie dekarbonizacji gospodarki i stwarzać szanse na komercyjne zastosowanie tej technologii także na rynkach trzecich – podkreślił Minister Michał Kurtyka.

– Cieszy mnie możliwość współpracy naukowej ze stroną japońską, która posiada ogromny dorobek naukowy w zakresie nowych technologii. Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznana ostatnio za „fizyczne modelowanie klimatu Ziemi” oraz „wiarygodne przewidywania globalnego ocieplenia” dla m.in. Syukuro Manabe, jest najlepszym świadectwem na ogromne zaangażowanie i osiągnięcia Japończyków w kwestie klimatyczne – dodał Minister.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 19 paź 2021 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.