TAURON dołączył do smogobusa w Katowicach
TAURON zachęca mieszkańców Katowic do wymiany starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne metody ogrzewania. Spółka na trasie katowickiego smogobusa zaplanowała działania informacyjne skierowane do mieszkańców budynków wielorodzinnych, które można podłączyć do sieci ciepłowniczej w ramach likwidacji niskiej emisji. W tym roku firma przyłączy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej 53 MWt ciepła, a do 2025 r. planuje przyłączać do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie.
Od 16 października do 2 grudnia, w dzielnicach Katowic objętych siecią ciepłowniczą TAURON Ciepło przedstawiciele firmy będą informowali mieszkańców o możliwościach podłączenia do sieci budynków oraz pozyskania dofinansowań do instalacji wewnętrznych.
To już druga edycja akcji ze smogobusem organizowanej przez UM w Katowicach. Specjalny autobus kursuje w Katowicach od 25 września br. systematycznie odwiedzając wszystkie dzielnice miasta, a urzędnicy Urzędu Miasta zachęcają mieszkańców do wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne. 16 października autobus odwiedzi plac Karola Miarki gdzie TAURON Ciepło będzie promował ciepło sieciowe.
– Zależy nam na tym, aby dotrzeć z informacjami bezpośrednio do mieszkańców. Działania związane z likwidacją niskiej emisji obejmują konkretne obszary do przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Trasa smogobusa obejmuje też dzielnice Śródmieście, Załęże, Bogucice, Józefowiec, Dąbrówka Mała, Koszutka, Zawodzie i Piotrowice, które znajdują się w okolicy przebiegu naszej sieci ciepłowniczej – mówi Wojciech Frank, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło.
Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi 99,9%. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma więc ogromny wpływ na ograniczenie smogu w regionie.
W każdej z lokalizacji TAURON Ciepło będzie miał specjalne stoisko, przy którym przedstawiciele firmy będą opowiadali o możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej oraz otrzymania dofinansowań do instalacji wewnętrznych.
#Weź nie smoguj #WeźOddychaj
Zgodnie z umową, w ramach likwidacji niskiej emisji, do 2023 r. TAURON Ciepło może uzyskać dofinansowanie na przyłączenie 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania na sieciowe, których podłączenie bez dofinansowania byłoby niemożliwe.
Ciepło sieciowe spełnia wymogi dofinansowań w przypadku budynków wielorodzinnych i likwidacji pieców węglowych, a użytkownicy mogą starać się o dotacje do instalacji wewnętrznych.
W perspektywie najbliższych lat, TAURON Ciepło szacuje przyłączenia do sieci ciepłowniczej na poziomie średnio około 45 MW rocznie, z czego ok. 20% to będą budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu (likwidacji pieców węglowych).
Źródło: TAURON Polska Energia SA