#Poznań2030: Enea Operator modernizuje sieci energetyczne przy ulicy Wierzbięcice
Enea Operator wymienia kable średniego napięcia przy ulicy Wierzbięcice w Poznaniu. Prace są częścią realizowanego przez spółkę kompleksowego programu modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia „#Poznań 2030” i mają na celu poprawę niezawodności dostaw energii w aglomeracji.
Przy ulicy Wierzbięcice pracownicy Enei Operator wymieniają na nowe kable pochodzące z wczesnych lat 60-tych ub. w., które nie zapewniały już odpowiedniego poziomu niezawodności dostaw energii elektrycznej. Prace skoordynowane są z miejską inwestycją związaną z przebudową ulicy i są wymagające ze względu na lokalizację w cennym historycznie terenie. Koniec prac Enei Operator w ulicy Wierzbięcice polegających m. in. na wymianie już wyeksploatowanej sieci energetycznej na nową, planowany jest na początek listopada 2021 r.
– Prace wykonywane w centrum miasta przy ulicy Wierzbięcice możemy uznać za kolejny kamień milowy procesu modernizacji sieci elektroenergetycznej w Poznaniu, gdyż jest to jedna z kluczowych ulic dla funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Występuje tu bardzo duże zagęszczenie sieci elektroenergetycznej jest to więc jeden z kluczowych rejonów miasta mający wpływ na funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej w całym centrum Poznania – powiedział Marek Krych, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Poznań w Enei Operator.
– Inwestycja przed realizacją byłą skrupulatnie zaplanowana i zaprojektowana. Ściśle współpracujemy też Miastem Poznań oraz Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi. Wszystko po to, żeby odpowiednio zsynchronizować nasze prace, dzięki czemu będą one przebiegały w możliwie efektywny i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców miasta sposób – dodał Marek Krych.
W ramach #Poznań2030 dotychczas zmodernizowano m.in. rozdzielnię średniego napięcia w GPZ Cytadela, przebudowano stację GPZ Poznań-Główna, a w samym sercu miasta zamontowano specjalistyczny moduł FDIR służący do automatycznego lokalizowania uszkodzeń sieci.
W Poznaniu, mieście, które dynamicznie się rozwija, wymiana urządzeń energetycznych funkcjonujących od sześćdziesięciu lat to wymóg czasów i potrzeb mieszkańców. Realizacja programu #Poznań2030 będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, skutecznie minimalizując ilości energii traconej na etapie dystrybucji do odbiorców końcowych. Nowe urządzenia zapewnią również odpowiednią niezawodność dostaw energii eklektycznej.
Źródło: ENEA SA